Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Εθνική Εφήβων

Ψυχάρες οι παίκτες της Εθνικής μας, γύρισαν το ματς από το -14 και νίκησαν τους Τούρκους στον τελικό, κατακτώντας την κορυφή της Ευρώπης.

Έσπασαν καρδιές στο Βόλο, όπου μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα η Εθνική Εφήβων επιβλήθηκε με 64-61 της Τουρκίας και στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς και βρέθηκαν να χάνουν με 12-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και 25-37 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 14 πόντους στην τρίτη περίοδο, πριν οι Έλληνες διεθνείς εξαπολύσουν την αντεπίθεση. Μείωσαν στους τρεις, όμως το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε στο -7 (41-48).

Τρία λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, η Εθνική μας προηγήθηκε 57-54 με τον Μιλεντίγιεβιτς. Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε, για να έρθει ένα τρομερό κάρφωμα από τον Παπαγιάννη για να γίνει το 59-57.

Με δύο ελεύθερες βολές, ο Χαραλαμπόπουλος διαμόρφωσε το 61-57, ενώ ο Τάσκιραν σκόραρε με λέι απ 10 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (61-59). Ο Δίπλαρος ευστόχησε σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές που κέρδισε, ενώ ο Αλ στάθηκε ψύχραιμος και μείωσε σε 62-61 με 2/2 βολές. Ο Χαραλαμπόπουλος ευστόχησε με τη σειρά του σε δύο ελεύθερες βολές, διαμορφώνοντας το τελικό 64-61.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61

Ελλάδα: Λούντζης 3, Μιλεντίγιεβιτς 8, Φλιώνης 2, Μουράτος 2, Σκουλίδας 8, Χρηστίδης, Δίπλαρος 6, Παπαγιάννης 12, Χαραλαμπόπουλος 23.

Τουρκία: Αλ 10, Τάσκιραν 12, Ούλκερ 13, Κορκμάζ 15, Ντουρμάζ 3, Γκαζί 2, Μπαϊράκ 4, Γιουρτσεβέν 2.