Νίκη με... show από τον Αντετοκούνμπο

Η Ελλάδα άρχισε με νίκη (80-92) στο 27ο τουρνουά «Ακρόπολις» στο ΟΑΚΑ, αλλά η Ολλανδία της... υπενθύμισε πως η άμυνα απαιτεί συγκέντρωση επί 40 λεπτά.

Με φιλική νίκη συνέχισε η Εθνική μπάσκετ την προετοιμασία ενόψει του Ευρωμπάσκετ. Στην πρεμιέρα του Ακρόπολις η "επίσημη αγαπημένη " με κορυφαίο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο έφτασε εύκολα στο 92-80 επι της Ολλανδίας.

Η Εθνική ξέφυγε αρχικά 12-4 και 21-9, οι Ολλανδοί βρήκαν, όμως, ρυθμό μείωσαν σε 25-21, χωρίς πάντως η Ελλάδα να χάσει το προβάδισμα της. Έκλεισε στο +8 (48-40) το πρώτο μισό και ξεδίπλωσε το ταλέντο της στην τρίτη περίοδο. Έφραξε το δρόμο των "οράνιε" προς το καλάθι και με ευστοχία στην επίθεση πήγε στο 62-40 και στο 74-48. Στη συνέχεια έριξε ταχύτητα και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 80-92..

Κορυφαίος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που έκανε ρεκόρ με το εθνόσημο έχοντας 22 πόντους, από 10 είχαν Ζήσης, Μπουρούσης, Καλάθης και Πρίντεζης.

Δεκάλεπτα: 18-25, 40-48, 55-74,  80-92

Ολλανδία (Βαν Χέλφτερεν):  Φράνκε, Γουίλιαμς 8, Ντε Γιονγκ 7, Κλουφ 17, Χεράζι, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 16, Σάφτενααρ 9, Ντε Γιονγκ Ν. 6, Σμέουλντερς 8, Νόρελ 6, Σλάγκτερ 3

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (8ρ), Ζήσης 10 (6 α), Σπανούλης 9 (5 α), Καλάθης 10, Περπέρογλου 6, Σλούκας 2, Αντετοκούνμπο 22 (6ρ), Καϊμακόγλου, Κουφός 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης