Δια «πυρός και σιδήρου» ο Άρης επικράτησε της ΑΕΚ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Άρης πέρασε το εμπόδιο της ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο Άρης ήταν καλύτερος στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και επιβλήθηκε της ΑΕΚ με σκορ 64-61, παίρνοντας το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου λίγο νωρίτερα βρέθηκε και ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη του επί του Ρεθύμνου.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι και οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ σε όλο τον αγώνα. Ο Άρης όμως με μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά κατάφερε να εξανεμίσει μια μικρή διαφορά που είχε πάρει η ΑΕΚ και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι είχε και μια διακοπή όταν στο 21’ λεπτό ο Χάγκινς κάρφωσε στο καλάθι της «Ένωσης» με υπερβολική δύναμη, γκρεμίζοντας το.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-36, 51-47, 64-61.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 6 (2), Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 4, Ουότερς 10, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 17, Κοέν 3 (1), Μούρτος 2, Σίμτσακ 6, ΜακΝιλ 9 (1).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 5, Παπαντωνίου 7 (1), Χέρστον 10 (1), Μιλόσεβιτς 11, Σκραμπ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 13 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 8, Ουόρεν 4.