Euroleague: Με άνεση ο Ολυμπιακός 75-49 την Λιμόζ

Με εξαιρετική παρουσία στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε την τρίτη του νίκη στην Euroleague.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στη Λιμόζ, την αντίσταση της οποίας τελικά κατέβαλλε με το «πειστικό» 75-49 που ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Η αναμέτρηση είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν ντέρμπι και οι Γάλλοι το έκλεισαν προηγούμενοι με την ελάχιστη διαφορά 29-28. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολύ καλή αμυντική του παρουσία, αλλά ανέβασε στροφές στην επίθεση και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με άνεση.

Ο Πάτρικ Γιανγκ έκανε double-double με 13 πόντους (3/4 βολ., 5/6 δίπ.) και 10 ριμπάουντ σε 21'35" και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους του Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 28-29, 51-42, 75-49.

Ολυμπιακός : Γιανγκ 13, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (1), Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 15 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (2), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 3, Αθηναίου 6 (2).

Λιμόζ : Σαφάρτζικ 6 (2), Κάλπεπερ 10 (2), Ντάνιελς 7, Βέστερμαν 4, Πέιν 5 (1), Μπουνγκού-Κολό, Τραορέ 8, Ντιαβαρά, Ζερμπό 9.