Δεν άντεξε ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Ζενίτ

Οι Ρώσοι επικρατήσαν με 89-70 μέσα στην Πυλαία, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του EuroCup.

Ο ΠΑΟΚ έχασε με 70-89 από τη Ζενίτ στην Πυλαία,  γνώρισε την πέμπτη του ήττα στη φετινή διοργάνωση και δυσκόλεψε αφάνταστα την υπόθεση πρόκριση στους «32».

Ο «Δικέφαλος» παρότι προηγήθηκε με +10 στην πρώτη περίοδο από τα μέσα της δεύτερης, άρχισε να «κυνηγά» τους αντιπάλους του. Μείωσε στο -4, όμως στην τέταρτη περίοδο οι Ρώσοι πάτησαν… «γκάζι» και διαμόρφωσαν το τελικό 70-89.

Κορυφαίοι των νικητών, που πέτυχαν την έκτη νίκη τους και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας, ήταν οι Τούλσον με 29 και Ντάουντελ με 15 πόντους. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σχορτσανίτης με 17 πόντους.

Τα δεκαλπεπτα: 29-19, 44-50, 60-67, 70-89

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 14, Λιάπης, Βασιλειάδης 13 (3), Κόττας 2, Κακαρούδης (2 ριμπ.), Τσόχλας 5 (1), Δέδας, Μαργαρίτης 5, Σχορτσιανίτης 17, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 6, Χάτσερ 6.

Ζενίτ (Καράσεφ): Αντίποφ 12 (2), Τίμμα 13 (3), Κοσέεφ, Τόλσον 29 (6), Βίκροφ 5 (1), Πούσκοφ 2, Καρπούκιν 4 (1), Ντόουντελ 15 (1), Βαλίεφ 4, Γκολόβιν 3.