Συντριβή του Ολυμπιακού από την Ζαλγκίρις

Δεύτερη διαδοχική ήττα για τους "ερυθρόλευκους" στη φάση των "16" της Euroleague. Εξαιρετικοί Γιανκούνας και Βουγιούκας για την Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους.

Με την άμυνα να λειτουργεί σε ικανοποιητικό βαθμό για τρία δεκάλεπτα, αλλά την επίθεση να παρουσιάζει σημάδια... αποσύνθεσης, ο Ολυμπιακός υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα του στη φάση των «16» της Euroleague και απώλεσε την ευκαιρία να παραμείνει στην κορυφή του 6ου ομίλου. Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με το βαρύ 55-75 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική, με τους Λιθουανούς να «σπάνε το ρόδι» στη Β' φάση.

Χαρακτηριστικό της αδυναμίας του Ολυμπιακού στην επίθεση (11/29δ., 5/25τρ., 18/26β.) ήταν το γεγονός ότι οι Πειραιώτες σκόραραν στον... επίλογο της αναμέτρησης μετά από περίπου 5.5 λεπτά, ενώ οι 8 από τους 10 πόντους που σημείωσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Επίσης, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου «πλήρωσαν» την έλλειψη δημιουργίας στο παιχνίδι τους (μόλις 8 ασίστ), όπως και τα 13 λάθη. Μοναδικός... διψήφιος από την ελληνική ομάδα ήταν ο Τζόνσον-Όντομ με 11 πόντους, ενώ ο Σπανούλης ήταν... σκιά του εαυτού του (6π., 0/5τρ., 4 λάθη), με εξαίρεση ένα ξέσπασμα του στην πρώτη περίοδο.

Από την Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έλαμψε ο Γιανκούνας με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο εξαιρετικός Βουγιούκας με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-27, 53-45, 75-55

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Βενέ, Λεκαβίτσιους 7, Πότσιους 2, Καλνιέτις 2, Σεϊμπούτις 11 (1), Μότουμ 9, Γιανκούνας 18, Βουγιούκας 13, Σαγιούς, Χάνλαν 2, Ουλανόβας 11 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 11 (1), Χάντερ 8, Παπαπέτρου 5 (1), Σπανούλης 6, Στρόμπερι 3 (1), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (1), Χάκετ 7 .