Η ΤΣΣΚΑ υπέταξε τον Ολυμπιακό στη Μόσχα

Οι Πειραιώτες «πάλεψαν» μέχρι τέλους το παιχνίδι αλλά οι Ρώσοι που βρισκόντουσαν συνεχώς στη γραμμή των βολών πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ολυμπιακός δεν δείλιασε ούτε στιγμή απέναντι στον μεγάλο αντίπαλο του και ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος αλλά δεν κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από τη Μόσχα και υποτάχθηκε στον μεγάλο αντίπαλο του με σκορ 92-85.

Οι Ρώσοι βέβαια πήραν το προβάδισμα από την αρχή, περιορίζοντας τον Σπανούλη και εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή του στη γραμμή των ψηλών κι έκλεισαν το ημίχρονο με μια διαφορά 8 πόντων (41-33).

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην επανάληψη κι άρχισε να ροκανίζει την διαφορά φτάνοντας σε απόσταση ενός σουτ (73-70) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι ρώσοι όμως που πήγαιναν με εκνευριστική συχνότητα στην γραμμή των βολών ήταν ψύχραιμοι κι έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21, Φριτζόν 3, Νίκολς, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 8, Βοροντσέβιτς 1, Χίγκινς 12, Χριάπα 4, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 10.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 15, Παπαπέτρου, Σπανούλης 15, Στρόμπερι 9, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19, Μάντζαρης, Χάκετ 17, Λοτζέσκι 10.