Πολύτιμη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Εφές

Το «τριφύλλι» είχε σε φανταστική μέρα τον Ραντούλιτσα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 23 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην Εφές  ολοκληρώνοντας με ρεκόρ 4-3 τον πρώτο γύρο στην φάση των «16» της Ευρωλίγκας.

Το ξεκίνημα δεν ήταν το ιδανικό για τους πράσινους που βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ (21-29) χωρίς να έχουν ευστοχήσει σε τρίποντο.

Η αγωνιστική άνοδος όμως των Φώτση και Ραντούλιτσα του επέτρεψε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με την ελάχιστη διαφορά (36-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν εκρηκτικό και τους οδήγησε σε μια διψήφια διαφορά (50-40), αλλά οι Τούρκοι δεν το έβαλαν κάτω κι έφτασαν τη διαφορά στο καλάθι (64-62) στη τελευταία περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός όμως ήταν και ψύχραιμος και εύστοχος στο τέλος και πήρε δίκαια τη νίκη με 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-35, 64-59, 83-78

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 9, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 7, Φώτσης 7, Ραντούλιτσα 23, Φελντέιν 10, Διαμαντίδης, Γκιστ 11, Καλάθης 12, Κούζμιτς 2.

Εφές: Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 16, Όσμαν 4, Μπατούκ 2, Σάριτς 18, Κορκμάζ, Γκρέιτζερ 11, Ερτέλ 15, Ντίμπλερ 2, Ντάνστον 6, Ντουβερίογλου 2.