Basket League: “Σόκαρε” τον ΠΑΟΚ το Λαύριο

Ένα εκπληκτικό Λαύριο νίκησε 75-69 τον ΠΑΟΚ στη μεγαλύτερη έκπληξη της χρονιάς στην Basket League. Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια.

Έκπληξη και βήμα παραμονής αποτέλεσε για το Λαύριο η νίκη του στην Πυλαία, 75-69, επί του ΠΑΟΚ, για την 23η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια κατάληψης της 5ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 57-51, 69-75

Με «όπλα» την υπεροχή στη ρακέτα (23 με 12 τα ριμπάουντ) και την περιφέρεια (7/9 τρίποντα), ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Δεδομένο που θα ήταν ισχυρότερο υπέρ του, αν δεν ήταν απρόσεκτος σε επιλογές του (επιθετικές και αμυντικές), που τον οδήγησαν σε 16 λάθη, με το Λαύριο να έχει στο ίδιο διάστημα 9. Μετά τα αρχικά, αναγνωριστικού χαρακτήρα, λεπτά, ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε στο 6’ με +5 (14-9), διαφορά που πήγε στους 9 πόντους (22-13), λίγο πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, χάρις την εκτελεστική δεινότητα του Ντούβνιακ (3/3 τρίποντα). Ενεργητικότερο στο 4λεπτο της δεύτερης περιόδου το Λαύριο, που του έδωσε άνεση στο να βάλει την μπάλα στο καλάθι και άριστη εκμετάλλευση της αδράνειας που φανέρωσαν οι γηπεδούχοι. Πρακτική που του έδωσε πρόσκαιρα τα ηνία στο ματς (22-23), «τρέχοντας», με εκτελεστές τους Σακελλαρίου, Γιανγκ, Μπολντς, επιμέρους σκορ 10-0. Κάπου εκεί το πήραν... προσωπικά οι Βασιλειάδης, Σχορτσανίτης. Με 5 συνεχείς πόντους από τον πρώτο (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο) και 4 από τον δεύτερο (2/2 δίποντα), ο ΠΑΟΚ έγινε εκ νέου «αφεντικό» στο παρκέ (16’ 31-23). Διαφορά που «έπεσε» στους 2 πόντους, με τρίποντο του Μπολντς (33-31), λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Χάτσερ να «απαντά», με τον ίδιο τρόπο και να στέλνει τους «ασπρόμαυρους» στα αποδυτήρια με +5 (20’ 36-31).

Στο ίδιο τέμπο κύλησε η τρίτη περίοδος, με τον «Δικέφαλο» να έχει προβάδισμα γύρω από τους 5 πόντους, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά και από τους Χάτσερ, Μαργαρίτη και το Λαύριο να μην εγκαταλείπει το παιχνίδι, έχοντας εκφραστές τους Μπολντς, Κέσέλ (22’ 40-34, 25’ 46-44, 27’ 51-46, 30’ 57-51). Το σκηνικό ανατράπηκε ολοκληρωτικά στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν το… νόμο τους, δείχνοντας αποφασισμένοι να φύγουν από το γήπεδο με το ροζ φύλλο. Με σερί 8-0 (Μπολντς, Κέσελ, Σακκελαρίου), το Λαύριο προηγήθηκε με +5 (32’ 57-62), διαφορά που εκμηδένισε πρόσκαιρα ο ΠΑΟΚ (37’ 68-67), με τους Χάτσερ, Δέδα, Σόφο, με τον τελευταίο να μην μπορεί να βοηθήσει, όσο το χρειαζόταν η ομάδα του, καθώς είχε 4 φάουλ από το 23’. Με τους Μπάρλο, Γιανγκ να βρίσκουν δίοδο προς το καλάθι, το Λαύριο πήγε στο +4 στο 39’ (69-73), με τους Θεσσαλονικείς ουσιαστικά να μην μπορούν να πράξουν το οτιδήποτε για να «γυρίσουν» το παιχνίδι. Το τελικό 69-75 «έγραψε» με δύο εύστοχες βολές ο Κέσελ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 6 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 12 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας 4, Μαργαρίτης 8, Σχορτσανίτης 12, Ντούβνιακ 11 (3), Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 14 (1), Κλάντον

ΛΑΥΡΙΟ: Γιανγκ 8, Κρουμπαλί, Κέσελ 13 (1), Σακελλαρίου 8 (1), Νίξον 6, Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 9 (1), Μπολντς 20 (3)

Αρκαδικός-Τρίκαλα 79-66

Στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Αρκαδικός, μετά τη σημαντική νίκη του, 79-66, επί των Τρικάλων, στην Τρίπολη, για την 23η αγωνιστική της Α1. Τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, οι Αρκάδες διατηρούν κάποιες ελπίδες για παραμονή, ενώ σε... περιπέτειες μπήκαν οι Θεσσαλοί.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 41-29, 60-52, 79-66

Μπροστά στο σκορ κατάφεραν τα Τρίκαλα να κλείσουν την 1η περίοδο (15-18), αλλά η δεύτερη περίοδος ανήκε στους γηπεδούχους. Με τον Καββαδά να κάνει ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα και τον Στεφανίδη να ευστοχεί από την περιφέρεια, οι Αρκάδες δεν ξανακοίταξαν πίσω. Στο 18’, ο νεαρός σέντερ, Βασίλης Καββαδάς διαμόρφωσε το 35-27, ενώ δύο διαδοχικά τρίποντα των Τζόουνς και Νούτινεν «έγραψαν» το 41-28. Ο Τσιάρας, με μία εύστοχη βολή, μείωσε σε 41-29, σκορ ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο, ο Αρκαδικός διατήρησε την πρωτοπορεία του, έστω κι αν οι Θεσσαλοί βρήκαν λύσεις με τους Μπράουν, Τζόουνς και Σοκό μειώνοντας σε 60-52 στο 30. Τα Τρίκαλα μείωσαν και 61-59 στο 34ο λεπτό με σκόρερ τον Βαρυτιμιάδη, ενώ δύο αγωνιστικά λεπτά αργότερα ο Τσιάρας, με τρίποντο, έφερε την ομάδα του σε απόσταση «αναπνοής» (63-62) από τον Αρκαδικό. Ο Καλλινικίδης με τρίποντο, όμως έδωσε «ανάσα» στους γηπεδούχους (66-62). Ο Σοκό, από τη γραμμή των βολών έκανε το 66-63 στο 37’ και το τρίποντο του Στεφανίδη αποτέλεσε «γροθιά στο στομάχι» για τα Τρίκαλα, 69-63. Όταν αργότερα, ο Καββαδάς έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (73-64), 1:48 πριν από το φινάλε, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Αρκαδικού. Στα 25΄΄, ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 77-66, στα 25 δευτερόλεπτα, ενώ ο Βαν Όστρουμ «έγραψε» με βολές το τελικό 79-66.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Καββαδάς 18, Βαν Όστρουμ 7 (1), Στεφανίδης 16 (3), Καλλινικίδης 7 (1), Λίτζιον 4, Καμ. Τζόουνς 12 (1), Τρ. Τζόουνς 4, Νούτινεν 9 (1), Λι 2

ΤΡΙΚΑΛΑ: Σόκο 13, Τσιάρας 6, Βίλιαμσον 4, Καλλές, Ρόμπινσον 11, Καντούγκαν, Τζόουνς 14 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 14 (2), Βαρυτιμιάδης 4

Απόλλων Πατρών-Άρης 65-73

Ένα ακόμη βήμα στην προσπάθεια κατάληψης της 3ης θέσης έκανε ο Άρης νικώντας τον Απόλλωνα με 73-65, στην Πάτρα, για την 23η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Σε συνδυασμό με την... απρόσμενη ήττα της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης αισιοδοξεί για πλεονέκτημα μέχρι την ημιτελική φάση των πλέι οφ, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-35, 44-51, 65-73

Μετά το 13-12 στο 5′ υπέρ του Απόλλωνα, ο Τζερέλ ΜακΝιλ με δικά του καλάθια επέτρεψε στον Άρη (σερί 11-0) να προηγηθεί με 16-23 στο 10΄. Βεργίνης, Λαμπρόπουλος και Αργυρόπουλος έδωσαν λύσεις στους γηπεδούχους που ανέκτησαν την πρωτοπορία, 28-27, στο 18ο λεπτό. Η αντίδραση του Άρη, όμως υπήρξε άμεση και με σερί 0-8 πήγαν στα αποδυτήρια με +7, 28-35, στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδοι, οι Μέιερ και Γουντς δημιούργησαν πρόβλημα στον Άρη, για το 36-39 στο 23′. Ο Τζερέλ ΜακΝιλ, όμως το πήρε... προσωπικά και έχοντας συμπαραστάτες τους Ουάιτ και Ξανθόπουλο, οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με _9 (40-49, 27′). Ο Άρης προηγήθηκε και με +11, με καλάθι του Ζάρα, 40-51, στο 28′. Σάντλερ και Μέιερ μείωσαν για τους Αχαιούς, 44-51, στο 30΄. Ο Απόλλων έκανε μία προσπάθεια να διεκδικήσει τη νίκη μειώνοντας, 51-56, στο 33′. Αυτή τη φορά ήταν οι Κοέν και Χάγκινς που το απέτρεψαν για λογαριασμό του Άρη, 53-64, στο 36′. Αν κι ο Βεργίνης προσπάθησε να δυσαρεστήσει την ομάδα της ιδιαίτερης πατρίδας του, Θεσσαλονίκης, οι Ουότερς και Μούρτου, βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι και ο Άρης «δραπέτευσε» με 65-73 από την Πάτρα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ: Αργυρόπουλος 5, Βεργίνης 11, Μαστρογιαννόπουλος, Πάλμπλαντ, Τζαουάρα, Κουζέλογλου, Λαμπρόουλος 11, Μέιερ 11, Σάντλερ 14, Γουντς 13(9 ριμπ)

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 4, Ουάιτ 3, Ουότερς 12, Ζάρας 2, Χάγκινς 14, Κοέν 8, Μούρτος 7, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 17

Ρέθυμνο-ΑΕΚ 70-69

Δυσαρέστησε την ΑΕΚ το Ρέθυμνο στην Κρήτη, 70-69, με τρίποντο του Κάρτερ 1.40΄΄ πριν τη λήξη, για την 23η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Νίκη... πλέι οφ μπορεί να αποδειχτεί αυτή η νίκη για τους Κρήτες, την ώρα που η Ένωση παραμένει 4η στο βαθμολογικό πίνακα, τρεις στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να μπαίνει δυνατά μετά το τζάμπολ, η Ένωση πραγματοποίησε καλό ξεκίνημα (2-11, 4′). Χάροου και Στόουν προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά για τους γηπεδούχους (13-19, 8′). Καλαμπόκης και Μαυροειδής διαμόρφωσαν το 13-22 της 1ης περιόδου. Η ΑΕΚ ξέφυγε και με +11 (13-24), δια χειρός Σάκοτα. Όμως, οι Μάντεν και Κάρτερ απαντούσαν για τους Κρήτες (23-28, 15′). Ο πρώτος μάλιστα ήταν αυτός που μείωσε και στο καλάθι (31-33, 17′). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, όμως έδωσε απάντηση (31-36, 19′), με τον Δημήτρη Μωραϊτη να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου, 33-39, υπέρ της ΑΕΚ.

Στην 3η περίοδο, η ΑΕΚ παρέμεινε μπροστά στο σκορ, έστω κι αν με τρίποντα, οι γηπεδούχοι μείωσαν (41-45, 25′). Μαυροκεφαλίδης και Καλαμπόκης εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 όμως (45-57, 27′). Το Ρέθυμνο κατάφερε να μαζέψει εκ νέου, τη διαφορά, χάρη σε Μάντεν και Σχίζα, για το 52-59 στο 30΄. Με την έναρξη της 4ης περιόδου, Χάροου και Κάρτερ έφεραν το Ρέθυμνο στο -3 (58-61, 34′). Το τρίποντο του Καλαμπόκη (58-64, 35′) έδωσε ελπίδες στην ΑΕΚ, όμως ο Μάντεν και ο Σάφτενααρ οδήγησαν στον πόντο τους γηπεδούχους (65-66, 36′). Ο Χάροου έδωσε προβάδισμα στο Ρέθυμνο (67-66), ενώ ο Μαυροειδής επανέφερε στην ομάδα του την πρωτοπορία (67-69, 38′). Το τρίποντο του Κάρτερ, όμως, μετά την ασίστ του Μάντεν, έβαλε το Ρέθυμνο μπροστά στο σκορ ξανά (70-69, 39′). Μαυροκεφαλίδης και Καλαμπόκης αστόχησαν εν συνεχεία και το Ρέθυμνο πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

ΡΕΘΥΜΝΟ: Ντελινινκάιτις, Σχίζας 5, Μάντεν 16, Σάφτενααρ 14, Τσακαλέρης, Χάροου 10, Στόουν 13, Κάρτερ 12, Θεοδωρίδης

ΑΕΚ: Παπαντωνίου 5, Σάκοτα 6, Μιλόσεβιτς 7, Γκριν 6, Μαυροκεφαλίδης 20(9 ριμπάουντ), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 2, Καλαμπόκης 7, Μωραϊτης 3, Μαυροειδής 5

Κολοσσός Ρόδου-Καβάλα 98-79

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Κολοσσός, 98-79, έναντι της Καβάλας, στη Ρόδο, για την 23η αγωνιστική, αλλά και βήμα παραπάνω για παρουσία στα πλέι οφ της Α1. Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Καβάλα με τον κίνδυνο του υποβιβασμού να φαίνεται αναπόφευκτος τρεις στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 46-29, 70-44, 98-79

Ενα δεκάλεπτο, το πρώτο, άντεξε στην πίεση του Κολοσσού η Καβάλα. Μετά το 22-13 στο 10΄, οι παίκτες του Στιβ Γιατζόγλου δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του αντιπάλου, όπως φαίνεται και από το σκορ ημιχρόνου, 46-29. Ρέλεφορντ και Αχονεν δεν έδειξαν έλεος στην Καβάλα και στην 3η περίοδο, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 70-44. Στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι έριξαν ταχύτητα και απλώς η Καβάλα μείωσε τη διαφορά (98-79).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Λίντεν, Ρέλεφορντ 25 (6), Σαλούστρος 6, ΜακΓκι 11 , Λιούις 12 (2), Λαρεντζάκης 9 (2), Μπίλλης 2, Οικονομόπουλος 1, Μανωλόπουλος 6 (2), Ντέιβις 4 (6ρ), Γεωργαλλής 6 (2), Άχονεν 16 (2)

ΚΑΒΑΛΑ: Λέιζερ 8 (1), Ουίλιαμς 12, ΜακΚι 6, Γέλιος 2, Κρομά 18 (2), Ταπούτος 13 (1), Σταμπούλης 4, Κοστόφ 13, Καλαϊτζίδης 3, Γιαννακίδης, Λίβας, Δεμερτζής