“Περίπατο” η ΑΕΚ με Κολοσσό

Νίκες και για ΠΑΟΚ, Νέα Κηφισιά, Αρκαδικό και Λαύριο στην 24η αγωνιστική της Α1.

Νίκη γοήτρου και ψυχολογίας για την ΑΕΚ, που ξεπέρασε εύκολα 92-57 το εμπόδιο του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ. Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον το ματς, με την Ένωση να προετοιμάζεται -ως τέταρτη της κανονικής περιόδου- για τα play off, όπου θα συμμετάσχουν και οι Ροδίτες.

Από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους, κλείνοντας με double score το πρώτο δεκάλεπτο (28-14). Η διαφορά είχε... αυξητικές τάσεις, ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν ο Γιάννης Καλαμπόκης με 12 πόντους και 100% ευστοχία (1/1 2π., 2/2 3π. και 4/4 β.). Στην τρίτη περίοδο ο βετεράνος γκαρντ πέτυχε άλλους πέντε πόντους, έφτασε τους 17 και έγινε μόλις ο 5ος εν ενεργεία παίκτης (και 25ος συνολικά) που ξεπερνά τους 3.000 πόντους στην basket league.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 45-28, 61-39, 92-57

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Χέρστον 5 (1), Μπράουν 7 (1) Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 15 (2), Μιλόσεβιτς 15 (1), Γκριν 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 8, Κατσίβελης 3 (1), Καλαμπόκης 17 (3), Μαυροειδής 8, Σαρικόπουλος 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 4, Μανωλόπουλος 6 (1), Ντέιβις 14, Ρέλεφορντ 11 (1), Σαλούστρος 7, Γεωργαλλής 1, Λίντεν 3 (1), Άχονεν 3 (1) Λιούις 6 (2)

«Ζωντανός» για πεντάδα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 88-79 τα Τρίκαλα στη θεσσαλική πόλη, μένοντας «ζωντανός στο «κυνήγι» της πέμπτης θέσης στην οποία βρίσκεται παρέα με Κηφισιά και Κολοσσό

Αντιθέτως, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη βρέθηκαν στην προτελευταία θέση παρέα με Αρκαδικό και Κόροιβο και θα παλέψει τις δύο τελευταίας αγωνιστικές για την παραμονή τους, έχοντας πλεονέκτημα στην ισοβαθμία και με τους δύο.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 37-46, 57-64, 79-88

Νίκη συμμετοχής στα play off

Πιο εύκολα από το αναμενόμενο, η Νέα Κηφισιά νίκησε 100-88 το Ρέθυμνο στο «Ζηρίνειο» εξασφαλίζοντας -ουσιαστικά- τη συμμετοχή της στα play off της Α1. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μουχάμαντ Ελ Αμίν με 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-32, 71-58, 100-88

Ο... «πελοποννησιακός πόλεμος»

Ο Αρκαδικός νίκησε με 61-60 στην Αμαλιάδα τον Κόροιβο, στον «πελοποννησιακό» πόλεμο με έπαθλο μια θέση στην Α1 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του, αφήνοντας πλέον σε δεινή θέση το συγκρότημα της Ηλείας, για το οποίο οι 36 πόντοι του Ντουέιν Ντέιβις δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 31-30, 43-46, 60-61.

Νίκη παραμονής για το Λαύριο

Νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας πέτυχε το Λαύριο, επικρατώντας 80-64 του Απόλλωνα Πατρών. Oι γηπεδούχοι του Χρήστου Σερελή πραγματοποίησαν το πλέον αποφασιστικό βήμα για παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-35, 64-50, 80-64