ΝΒΑ: ο Αντετοκούνμπο κέρδισε τον Παπαγιάννη

«Ελληνικό χρώμα» είχε η μάχη των Μπακς εναντίον των Κινγκς. Εξαιρετικός και πάλι ο Αντετοκούνμπο. Παρθενική εμφάνιση για τον Παπαγιάννη.

Μάχη με ελληνικό χρώμα είχε το παιχνίδι στο Μιλγουόκι μεταξύ των Μπακς και των Κινγκς. Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή ξανά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, νίκησαν 117-91 την ομάδα του Σακραμέντο. Με τους Κινγκς είχε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής του, σε επίσημο αγώνα στο ΝΒΑ, ο Γιώργος Παπαγιάννης πετυχαίνοντας και τους πρώτους του πόντους.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι ο ηγέτης των Μπακς, που έφτασαν τις τρεις σερί νίκες και συνολικά τις τέσσερις σε έξι ματς, είχε στο ενεργητικό του 17 πόντους (7/8 βολές, 5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη σε 25:03 λεπτά συμμετοχής, γνωρίζοντας την αποθέωση.

Από τους Κινγκς ο ρούκι Παπαγιάννης αγωνίστηκε για 5:47 λεπτά, ευστοχώντας στη μοναδική του προσπάθεια στον αγώνα, ενώ είχε ακόμη ένα ριμπάουντ και ένα λάθος. Ο Κώστας Κουφός άρχισε ξανά στην πεντάδα και σε 13:19 είχε 4 πόντους (2/4 δίποντα), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Οκλαχόμα-Μινεσότα        112-92

Ντιτρόιτ-Ντένβερ         103-86

Ιντιάνα-Σικάγο           111-94

Ορλάντο-Ουάσινγκτον       88-86

Φιλαδέλφεια-Κλίβελαντ    101-102

Ατλάντα-Χιούστον         112-97

Μιλγουόκι-Σακραμέντο     117-91

Σαν Αντόνιο-Κλίπερς      116-92