Δεύτερη ήττα της Εθνικής Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε από την Γερμανία. Νίκη των Φινλανδών επί της Τουρκίας.

Η Εθνική Εφήβων υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, που διεξάγεται στη Σαμψούντα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 70-85 από τη Γερμανία και πλέον ελπίζει σε δική του νίκη αύριο (17:30) επί της Φινλανδίας και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να προκριθεί στην επόμενη φάση. Την ίδια στιγμή οι Φινλανδοί επιβλήθηκαν σήμερα της Τουρκίας με 65-53.

Η Εθνική ήταν ανταγωνιστική για 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε... Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε στους 9 πόντους στον... επίλογο της αναμέτρησης και είδε την Γερμανία στο 35΄ να ξεφεύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (64-75). Χωρίς νεύρο και λύσεις στην επίθεση η «γαλανόλευκη» δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και με το τελικό 70-85 υπέστη τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Βάιντεμαν με 15, ενώ από την Εθνική ξεχώρισαν Λούντζης (14π.) και Μωραΐτης (11π.) και Χρηστίδης (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 61-61, 70-85

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος):Λούντζης 14, Σκούφης, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 3, Αγραβάνης 7, Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης 7, Μωραϊτης 11, Παπαδάκης Κ. 6, Κουρέπης 4, Τάταρης 8, Παπαδάκης Στ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Στάιν):Χουντ 10, Βάιντεμαν 15, Ντε Σίλβα 10, Χάντενφελντ, Ολίντε 12, Τσίλκα 14, Μουσίντι 8, Χέρκενχοφ 2, Λάγκερπους 2, Σάντερς 2, Λίνσεν, Χάρτενσταϊν 10