Euroleague: “Χαστούκι” της Μπάμπεργκ στον Ολυμπιακό

Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν την άμυνα… “με τα μάτια” που έπαιζε η ομάδα του Σφαιρόπουλου και επικράτησαν δίκαια με 82-68.

Από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα η Μπάμπεργκ αγωνιζόταν μια ταχύτητα πάνω σε σχέση με τον Ολυμπιακό σε άμυνα και επίθεση. Οι αργές αντιδράσεις των “ερυθρόλευκων” , κυρίως στην άμυνα έστειλαν τη διαφορά στο +11 (11-0) με το… καλησπέρα.

Προκειμένου να σκοράρει ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να περάσουν 5 αγωνιστικά λεπτά. Δεν άλλαξε όμως την εικόνα της αναμέτρησης , γιατί ο Σπανούλης δεν είχε την παραμικρή βοήθεια από τους υπόλοιπους, απόντος και του Πρίντεζη. Η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 20 πόντους αφού ο Κοσέρ και ο Μέλι έβρισκαν συνεχώς ανοιχτή την άμυνα της ομάδας του Σφαιρόπουλου

Με μόλις 4 ασίστ και 2/12 τρίποντα στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα μικρό θαύμα. Έκλεισε το χάντικαπ έως και τους εννιά πόντους αλλά η Μπάμπεργκ πάτησε γκάζι μετά το 35' κι έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50

Μπάμπεργκ: Κοσέρ 17, Μέλι 13 (9ρ, 4ασ), Ζήσης 9 (5ρ), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3, Τάις 5, Λο,λ Στρέλνιεκς 9, Βερεμένκο, Μίλερ 20 (5/9τρ), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.

Ολυμπιακός: Γκριν 8, Μπιρτς 6, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8, Σπανούλης 15 (4ασ), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (8ρ), Μάντζαρης 5, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου