“Περίπατος” του ΠΑΟΚ στην Λετονία

Επιβλητική εμφάνιση και πρόκριση στη Λετονία απέναντι στη Βέντσπιλς ο ΠΑΟΚ! Περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του για τα πλέι οφ.

Όρθωσε… ανάστημα επιβλητικό απόψε στη Λετονία απέναντι στη Βέντσπιλς, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων Champions League, ο ΠΑΟΚ. Κέρδισε με 84-54 και «καθάρισε» μόνος του με την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση του ομίλου του. Θα περιμένει έτσι να μάθει τον αντίπαλό του, για τα πλέι οφ, στις 27 Ιανουαρίου.

Δεκάλεπτα: 16-26, 31-45, 41-64, 84-54

Με εξαιρετική άμυνα και τον Κόνιαρη να εκτελεί ποικιλοτρόπως (10π.), ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή τα ηνία στο σκορ, αποκτώντας διαφορά 10 πόντων στο 6’ (5-15). Με τους Χρυσικόπουλο, Κλάντον να βάζουν την μπάλα στο καλάθι, στην πορεία, ο «Δικέφαλος» πήγε στο +13 στο 9’ (11-24), απόσταση που εκτοξεύθηκε στο +17 (22-39) στο 16’, με τους ΜακΦάντεν, Τσόχλα να συνδράμουν στο επιθετικό κομμάτι. Με προσπάθειες, κατά βάσει του Γιανισένοκς, η Βέντσπιλς μείωσε στους 13 πόντους (30-43), λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Οι Θεσσαλονικείς έφυγαν, εν τέλει, στα αποδυτήρια με +14 (31-45), με τον Σάιμπερτ να σκοράρει για πρώτη φορά στο ματς, στην εκπνοή για το ημίχρονο.

Το σκηνικό έγινε ιδανικότερο για τον «Δικέφαλο» στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σερί 4-14, συνεχίζοντας, παράλληλα, να λειτουργεί εξαιρετικά αμυντικά και να έχει πολυφωνία στην επίθεση, προηγήθηκε στο 26’ με +22 (36-58) και ελάχιστα πριν ολοκληρωθεί η περίοδος με +23 (41-64), δείχνοντας πως δύσκολα θα χάσει το ματς.

Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε η τελευταία περίοδος, με τον ΠΑΟΚ να μη χάνει την αποτελεσματικότητά του και να στέλνει τη διαφορά στο 35’ στο +28 (48-76). Τόση ήταν η απόσταση του από τους Λετονούς στο 38’ (52-80), για να πιάσει τη μέγιστη τιμή η διαφορά, το +30, με το σκορ στο 54-84, στη λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ: Λεϊμάνις 4, Ντιν 4, Γιάκοβιτς 2, Ζίεντινς 3 (1), Ζελιόνις 3, Γιανισένοκς 12 (3), Ατε, Σκέλε 2, Γκούλμπις 8 (2), Ζάκις 8 (1), Κάμπελ 7

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 10 (2), Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 9, ΜακΦάντεν 10 (2), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 8, Καραμανώλης 2, Σάιμπερτ 14 (2), Πέινερς, 5 (1) Κλάντον 7