Έβγαλε την “υποχρέωση” ο Παναθηναϊκός

Οι “πράσινοι” δε συνάντησαν δυσκολίες απέναντι στην Κύμη και απολαμβάνουν, έστω και προσωρινά, τη μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία.

Η “πράσινη” άμυνα κράτησε “όμηρο” την Κύμη μέσα στο ίδιο της το “σπίτι”, τα τρίποντα μπήκαν και πάλι και ο Παναθηναϊκός έβγαλε την... υποχρέωση στο κλειστό “Τάσος Καμπούρης”.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 77-54 της Κύμης, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και με ρεκόρ 16-1 απολαμβάνουν προσωρινά τη μοναξιά της κορυφής στην κατάταξη (αύριο αγωνίζεται ο Ολυμπιακός). Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν σε 5-12 και παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, η άμυνα έκανε τη... δουλειά της υποχρεώνοντας την Κύμη σε 16 λάθη και χαρίζοντας στην “πράσινη” γραμμή ψηλών 3 μπλοκ, ενώ Μπουρούσης (13π.), Καλάθης (11π., 6ασ.), Σίνγλετον (10π.) και Τζεντίλε (10π.) οδήγησαν την επίθεση του “τριφυλλιού” σε μία απρόσκοπτη νίκη.

Στον αντίποδα, μόνο ο Τουντζιαράκης κατάφερε να συμπληρώσει διψήφιο αριθμό πόντων (11π.).

Ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης. Οι “πράσινοι” περιόρισαν στους 8 πόντους την Κύμη στη δεύτερη περίοδο και με σταθερά βήματα στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (36-23). Με διάρκεια στην άμυνα και την τρίτη περίοδο την πιο παραγωγική του στο παιχνίδι (27π.) ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αυξάνει την υπέρ του διαφορά χωρίς να απειληθεί μέχρι το τελικό 77-54.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 23-36, 37-63, 54-77

Κύμη: Σιγκούνας 5, Τσούπκοβιτς 6, Σταμάτης 7, Πάμπλαντ, Όρτον 9, Κατράνας 3, Τζόλος 2, Κουκουλάς 4, Κωνσταντακόπουλος 5, Ντίξον 2, Τουντζιαράκης 11.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 6, Χαραλαμπόπουλος 4, Γκάμπριελ 9, Καλάθης 11, Ρίβερς 4, Τζέιμς 2, Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 6, Τζεντίλε 10, Μπουρούσης 13.