Γλίτωσε το… κάζο η ΑΕΚ

Ζορίστηκε αλλά νίκησε η ΑΕΚ στην Λευκάδα. "Ροζ φύλλο" αγώνα και για Άρη, Προμηθέα, Λαύριο και Ρέθυμνο.

Με κάζο φλέρταρε η ΑΕΚ στη Λευκάδα, αλλά έστω και στο τέλος κατόρθωσε να επιβληθεί 68-64 της Δόξας.

Ουδέποτε βρήκαν ρυθμό στο ματς οι «κιτρινόμαυροι», που δεν ξέφυγαν πέρα από το +8 και είδαν τους ήδη καταδικασμένους γηπεδούχους να προηγούνται στην τέταρτη περίοδο.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Ρόκο Ούκιτς στα 40’’ έκρινε το ματς για τη σίγουρα τρίτη «Ένωση», που είχε κορυφαίο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ιβάν Μάρας με 23 και Άλεξ Χάρις με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους που έδειχναν να το θέλουν περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68.

“Χαλαρά” ο Άρης

Με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στη 14η νίκη του ο Άρης επικρατώντας με 79-70 του Απόλλωνα Πατρών, στη Θεσσαλονίκη. Σε περίπτωση ήττας του ΠΑΟΚ αύριο (2/4) στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, ο Άρης θα βρεθεί μόνος στην 4η θέση. Στη ζώνη του υποβιβασμού παραμένει ο Απόλλων με 30 βαθμούς (6 νίκες - 18 ήττες).

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-50, 79-70

Βήμα για play off ο Προμηθέας

Ανώτερος και στα 40 λεπτά, ο Προμηθέας επικράτησε με 81-56 της Κύμης και αύξησε σε 10 τις νίκες του. Στις χαμηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η Κύμη με 31 βαθμούς, ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-31, 59-45, 81-56

“Πέρασε” από το Βενετόκλειο το Λαύριο

Το Λαύριο αποχώρησε με το «διπλό» από τη Ρόδο και το Βενετόκλειο νικώντας 63-79 τον Κολοσσό. Οι φιλοξενούμενοι μετρούν πλέον 10 νίκες, δύο... στροφές πριν την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου. Οι Ροδίτες έμειναν στις 12 νίκες στο δρόμο προς την εξασφάλιση της συμμετοχής στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-43, 46-65, 63-79

“Βυθίζεται” ο Κόροιβος

Ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ισόβαθμος με την Κύμη, βρίσκεται ο Κόροιβος, μετά την ήττα που γνώρισε στην Αμαλιάδα, 67-78, από το Ρέθυμνο, για την 24η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι Κρήτες παραμένουν στη διεκδίκηση μίας θέσης στην οκτάδα και στα πλέι οφ έχοντας πετύχει 12 νίκες μέχρι στιγμής.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78