Εντυπωσίασαν Προμηθέας-Λαύριο, σπουδαία νίκη για τον ΓΣΛ Φάρο

Ο Προμηθέας Πάτρας δε συνάντησε προβλήματα απέναντι στην Κύμη. Εύκολα επικράτησε το Λαύριο του Κολοσσού. Ο Γυμναστικός επιβλήθηκε των Τρικάλων.

Επιστροφή στις νίκες για τον Προμηθέα Πατρών που επικράτησε εύκολα εντός έδρας της Κύμης με 93-82 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Η ομάδα της Ευβοίας μετράει 5 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χολ με 17 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σμιθ με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82

Προμηθέας: Λίποβι 16, Τουτζιαράκης 7, Έβανς 14, Σκούφης 3, Γκίκας 7, Γερομίχαλος 6, Δημάκος 6, Σαλούστρος 6, Σανδραμάνης, Χολ 17, Μιλόσεβιτς 11.

Κύμη: Μανωλόπουλος 5, Οκερεαφόρ 14, Γερομίχαλος 6, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 5, Γλυνιαδάκης, Σακελλαρίου 2, Μακ Γκι 17, Μητσιμπόνας, Μπάρλος 6, Σμιθ 24.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο ΓΣΛ Φάρος, ο οποίος επικράτησε με 77-70 των Τρικάλων για την 5η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι γηπεδούχοι είχαν σαφές προβάδισμα στην 3η περίοδο με 65-47, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν τάσεις αυτοκτονίας.

Με ένα σερί 23-8 οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα σε 73-70, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 49-32, 65-47, 77-70

ΓΣΛ Φάρος: Γουέαρ 12, Ντρέιπερ 12, Παπαμακάριος 9, Μουράτος 3, Μαραγκός 3, Διαμαντάκος 2, Σάφτενααρ 25, Παπαντωνίου 5, Γκάλογουεϊ 6, Στυλιανού.

Τρίκαλα: Τζόουνς 8, Λούντζης 6, Σλαφτσάκης 6, Ρος 8, Χέιλ 1, Φέισι 4, Τέγιτς 11, Μάρεϊ 14, Βασιλειάδης 12.

Το Λαύριο πήρε την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας άνετα εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 80-62 σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μουρ με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Μπρέι με 18.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62

Λαύριο: Παπαδημητρίου, Τζόνσον 8, Βεργίνης 5, Λεγκίκας 3, Κουζέλογλου 13, Νίξον 5, Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 4, Γκρέι 5, Ουίγκινς 12, Μουρ 19.

Κολοσσός: Γκρίφιν 12, Χάρις 5, Τζόουνς 4, Σχίζας 13, Πρόστραν, Γεωργαλλής, Μπίλλης 2, Αγγελάκος, Σταμάτης 2, Μπρέι 18, Παπαδάκης, Ράιτ 6.