“Πορθητής” ο Ολυμπιακός

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Φενέρμπαχτσε με τον Ολυμπιακό και κρίθηκε στην παράταση.

Με ένα τεράστιο “διπλό” στην Κωνσταντινούπολη, απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε, ο Ολυμπιακός... εξιλεώθηκε για την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 90-83 της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην παράταση (75-75 κ.α.), για την 7η αγωνιστική της Euroleague, αυξάνοντας σε 5-2 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τους Τούρκους στην 3η ήττα τους.

Τρία λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ο Ολυμπιακός κρατούσε στα χέρια του το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς προηγείτο με 60-71, αλλά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς εξαπέλυσε αντεπίθεση και κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση (75-75 κ.α.)

Οι Πειραιώτες έδειξαν, όμως, ότι δεν έμειναν από δυνάμεις και διατηρώντας την αυτοσυγκέντρωσή τους, πήραν προβάδισμα ασφαλείας και κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75 (κ.α.), 83-90 (παράταση)

Φενέρμπαχτσε: Τόμπσον 2, Μέλι 11, Γουοναμέικερ 15, Σλούκας 13, Νούναλι 22, Γκούντουριτς 4, Βέσελι 8, Ντατόμε 8.

Ολυμπιακός: ΜακΛιν 9, Παπαπέτρου, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 10, Στρέλνιεκς 16, Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 21, Γουίλτζερ, Τόμπσον 9.