“Πάτησε” τα Τρίκαλα ο Παναθηναϊκός

Με τις “ρεζέρβες” το Τριφύλλι γκάζωσε στο τρίτο δεκάλεπτο και… παρέσυρε τα Τρίκαλα.

Με τον Τσάβι Πασκουάλ να δίνει «ανάσες» στους βασικούς, ο Παναθηναϊκός δεν... αγχώθηκε απέναντι στα Τρίκαλα, διευρύνοντας σε 7-0 το αήττητο του στην Α1 Ανδρών και επιστρέφοντας στην κορυφή της κατάταξης. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 87-56 της ομάδας του Κώστα Μέξα, για την 7η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην πέμπτη εφετινή αποτυχία του στο πρωτάθλημα.

Μετά την... καθιερωμένη συντήρηση δυνάμεων που κάνει ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο των αναμετρήσεων του, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, κυρίως στα επιθετικά, δημιούργησαν «παγίδες» σε όλο το παρκέ και μένοντας απόλυτα συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση «καθάρισαν» τον αγώνα.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας πάτησαν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έτρεξαν το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-9 σε αυτό το διάστημα, με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους Λοτζέσκι και Λεκαβίτσιους, και στο 30΄ βρέθηκαν στο +22 (64-42), χωρίς να απειληθούν μέχρι τη λήξη. Πλέον, οι «πράσινοι» επικεντρώνονται στην εκτός έδρας ευρωπαϊκή αποστολή τους, όπου στο Κάουνας καλούνται απέναντι στη Ζαλγκίρις (7/12) να πανηγυρίσουν το τρίτο εφετινό «διπλό» τους στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 1, Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1), Καλάθης 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 10 (1), Λούντζης 6 (2), Χέιλ 8 (1), Φέισι 2, Μάρεϊ 2, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 14, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Τάταρης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (2).