“Ιδανικός αυτόχειρας” ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας

Το «τριφύλλι» αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά , έπαθε μπλακ άουτ στην τρίτη περίοδο και έχασε την ευκαιρία να αναρριχηθεί βαθμολογικά.

Ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του αγώνα έδειξε ικανός να πετύχει την έκτη συνεχόμενη νίκη του στη διοργάνωση, καθώς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ της Ζαλγκίρις (10-20).

Οι Λιθουανοί έδειξαν ότι δεν θα παρατήσουν το ματς και μείωσαν στο καλάθι στο ημίχρονο, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι μπροστά (31-33).

Κανείς δεν περίμενε όμως την αγωνιστική καθίζηση των «πρασίνων» στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Λιθουανοί με ένα επιμέρους 33-14, καθάρισαν τον αγώνα.

Η καθυστερημένη αφύπνιση του Παναθηναϊκού, το μόνο που του επέτρεψε ήταν να κλείσει την ψαλίδα… και στο τέλος των ταμπλό έδειχνε το 80-74 υπέρ των Λιθουανών του Γιασικεβίτσιους που ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 6-5 με τον Παναθηναϊκό να υποχωρεί στο 7-4.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς (Κροατία), Πατέρνικο (Ιταλία), Ρομάνο (Ισραήλ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσαβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 16 (4), Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Ογκαστ 3, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 2

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): : Ντέιβις 9, Μπουστ 2, Πάνγκος 12 (3), Τουπάν 3, Γιανκούνας 17, Μιλάκνις 3 (1), Μίσιτς 4, Γουάιτ 13 (1), Βαλίνσκας, Ουλανόβας 8.