Εντυπωσιακό το φίνις της ΑΕΚ στο 2017

Επίδειξη ισχύος έκανε η “Ένωση” απέναντι στον ΓΣΛ Φάρο, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της για το 2017.

Η ΑΕΚ ήταν εντυπωσιακή απέναντι στον ΓΣΛ Φάρος τον οποίο συνέτριψε στο ΟΑΚΑ με 106-79 για την 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους “κιτρινόμαυρους” ήταν ο Μάνι Χάρις με 19 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μαραγκός με 29 πόντους.

Η ΑΕΚ με τον Μάνι Χάρις να ξεκινάει “ζεστός” τον αγώνα και με τον Μαυροειδή να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της κόντρα στον Γυμναστικό Λάρισας, που είχε ηγέτη τον Μαραγκό, και προηγήθηκε με 33-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια η “Ένωση” ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοση της παίζοντας καταπληκτική άμυνα (σ.σ. δέχθηκε μόλις 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο) και με “καταιγίδα” τριπόντων από τους Λαρεντζάκη, Σάκοτα και Ξανθόπουλο άνοιξε ακόμα περισσότερο την “ψαλίδα” πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με “αέρα” 26 πόντων (58-32).

Ίδια ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κατά βούληση και την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου να είναι ανήμπορη να αντιδράσει.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 58-32, 85-59, 106-79

ΑΕΚ: Τζέιμς 3 , Γκριν 15 , Χάρις 19 , Λαρεντζάκης 5, Μαυροειδής 18, Ξανθόπουλος 3 , Σάκοτα 15 , Άτιτς 8, Μπάρλοου 5, Μωραΐτης 1, Καββαδάς 8, Ελόνου 6.

ΓΣΛ Φάρος: Μπάντερ 14, Μαραγκός 29, Μουράτος 8, Σάφτενααρ 5, Παπαντωνίου, Παπαμακάριος 3 , Διαμαντάκος 4, Χατζηκυριακίδης 2, Βαβάτσικος 4, Στυλιανού 10.