Επίδειξη δύναμης έκανε ο ΠΑΟΚ

Καταιγιστικός ο “Δικέφαλος” κόντρα στον Πανιώνιο. Ροζ φύλλο αγώνα για Κολοσσό και Κύμη.

Έκτη σερί νίκη στο «Παλατάκι» για τον ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε εύκολα 92-74 του Πανιωνίου  για τη 12η αγωνιστική.

Οι «κυανέρυθροι» αιφνιδίασαν στο πρώτο δεκάλεπτο (22-31), αλλά η καταιγιστική δεύτερη περίοδος με το επί μέρους 36-15 έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους που έφτασαν στη συνέχεια άνετα στη νίκη.

Κορυφαίος ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 21 πόντους και 4/4 τρίποντα, πολύ καλός και ο Θοδωρής Ζάρας με 18 πόντους. Ξεχώρισε ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς με 20 για τους Νεοσμυρνιώτες που παραμένουν ουραγοί με μία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 58-46, 74-62, 92-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Μαργαρίτης, Καραμανώλης 3 (3 ασίστ), Κατσίβελης 13 (6 ασίστ), Τζάκσον 3 (6 ριμπ.), Γκος 7, Χρυσικόπουλος 21, Κρουμπάλι 6 (5 ριμπ.), Κόνιαρης 8 (4 ασίστ), Καρράς 2, Τσόχλας 5, Ζάρας 18, Τζόουνς 6 (3 ασίστ).

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 14 (4 ασίστ), Νταλό 7 (5 ριμπ., 3 ασίστ), Τσούπκοβιτς 20, ΜακΝίλι 7, Σαρικόπουλος 10 (5 ριμπ.), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 5, Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Χέντερσον 4 (3 ριμπ.), Γούντσον 5.

Επιστροφή στις νίκες

Επέστρεψε στις νίκες ο Κολοσσός, ο οποίος επικράτησε άνετα με 78-60 των Τρικάλων στη Ρόδο, για την 12η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Οι «θαλασσί» βελτίωσαν σε 6-6 το ρεκόρ τους, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εδραίωσή τους στην οκτάδα, ενώ «βύθισαν» ακόμη περισσότερο τα Τρίκαλα (2-10).

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60

“Διπλό” σωτηρίας

Πολύτιμο «διπλό», με το οποίο απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, πήρε η Κύμη στην Αμαλιάδα. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 73-59 του Κόροιβου, για την 12η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, βελτίωσε σε 5-7 το ρεκόρ της, ενώ υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην 8η ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73