“Επική” ανατροπή του Παναθηναϊκού στη Μάλαγα

Το «τριφύλλι» μπροστά στο φάσμα της τέταρτης συνεχόμενης ήττας του στη διοργάνωση επέστρεψε από διψήφιες διαφορές και πήρε μια πολύτιμη νίκη.

Μια σπουδαία νίκη που του επιτρέπει να ελπίζει στην κατάκτηση μιας από τις προνομιούχες θέσεις της πρώτης τετράδας, πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Ισπανία, απέναντι στην Μάλαγα.

Το «τριφύλλι» αν και πήγε πίσω στο σκορ με διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επικράτησε τελικά με 90-79.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικός και τίποτα δεν προμήνυε τη συνέχεια, καθώς πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 12 πόντων 44-32.

Το έναυσμα της αντεπίθεσης το έδωσε ο Κέι Σι Ρίβερς, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και είχε και 5 κλεψίματα, οδηγώντας τους «πράσινους» στην κατάκτηση του ροζ φύλλου του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός με τη νίκη του αυτή βελτίωσε το ρεκόρ του σε 15-11, παρέμεινε στην έκτη θέση της βαθμολογίας και έχει το δικαίωμα να κοιτάει ψηλότερα, μένοντας μακριά από πιθανούς μπελάδες για την θέση του στους «8».

Αντίθετα οι Ισπανοί είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 10-16 και είναι πλέον πολύ δύσκολο να συνεχίσουν στα play off.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 44-32, 60-58, 79-90