Σε τροχιά τετράδας ο Προμηθέας

Εμφατική νίκη των Πατρινών επί του Ρεθύμνου στο “Δ. Τόφαλος”…

Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε εύκολα 94-72 το Ρέθυμνο και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με τον πλέον εμφατικό τρόπο.

Οι Πατρινοί μπήκαν με το... γκάζι πατημένο στο «Δ. Τόφαλος» κόντρα στο Ρέθυμνο, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων! Σκόραραν 34 πόντους στο δεκάλεπτο ενώ ο Έλις εκτόξευσε τη διαφορά στο +22, κάνοντας το 52-30 στο 15'52".

Το Ρέθυμνο απάντησε με τα τρίποντα των Άρμστεντ, Χριστοδούλου όμως οι Αχαιοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 57-42. Οι Κρητικοί αντέδρασαν και στο τρίτο δεκάλεπτο, ρίχνοντας τη διαφορά στους 10 πόντους ωστόσο οι επιθετικές πρωτοβουλίες των Λίποβι, Σαλούστρου δημιούργησαν ξανά διαφορά ασφαλείας για τον Προμηθέα που επικράτησε με  94-72.

Ο Προμηθέας παρουσίασε εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και υποχρέωσε το Ρέθυμνο σε 20 λάθη. Το δίδυμο των Λίποβι, Φαγιέ ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων, σκοράροντας από 18 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72.