Basket League: “διπρόσωπος” αλλά… νίκησε ο Ολυμπιακός

“Πετούσαν” στο πρώτο ημίχρονο, “δεν βλέπονταν” στο δεύτερο οι Πειραιώτες κόντρα στον Χολαργό...

Με την «υπογραφή» του Νίκολα Μιλουτίνοβ (24π., 7ρ.) ο Ολυμπιακός νίκησε, 88-78 τον Χολαργό στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν «διπρόσωποι», αφού μετά το επιμέρους σκορ 31-14 στη 2η περίοδο, δέχτηκαν 12-28 στην 3η. Ένα σερί 8-0 στην τελευταία περίοδο αποδείχτηκε αρκετό για να μπει με το... δεξί στην Basket League η ομάδα του Πειραιά.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, έμεινε στο μηδέν (με 0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα) σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ ούτε ο Γιώργος Πρίντεζης βρέθηκε σε καλή ημέρα. Ο Μπλατ είδε να δίνουν λύσεις οι Ουίλιαμς-Γκος (15π.), Τουπάν (12π.) και ΛεΝτέι (10π.). Με πέντε παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, ο Χολαργός στάθηκε επάξια απέναντι σε έναν σαφώς ανώτερο αντίπαλο.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78