Νίκη στο… ρελαντί για τον Παναθηναϊκό

Άνετη επικράτηση των “πράσινων” κόντρα στο Ρέθυμνο, στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Επιστροφή στις εγχώριες υποχρεώσεις και τις νίκες για τον Παναθηναϊκό, μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας για τη Euroleague. Οι «πράσινοι» υποδέχθηκαν το Ρέθυμνο στο κλειστό του ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Basket League και έφτασαν στη νίκη με σκορ 88-64.

Οι πρωταθλητές είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, φάνηκαν επηρεασμένοι από το ματς της περασμένης Παρασκευής.

Ωστόσο, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην άνετη επικράτηση επί των Κρητικών, οι οποίοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο. Άξια αναφοράς και η αντίδρασή τους στην τρίτη περίοδο, ένα διάστημα, κατά τη διάρκεια του οποίου, η άμυνα των γηπεδούχων «έμπαζε».

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 7/8 σουτ σε 20 λεπτά συμμετοχής και φάνηκε πόσο έλειψε στα προηγούμενα παιχνίδια. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους, αλλά και έξι ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64.