Νίκησε και πήρε… άριστα 10 η ΑΕΚ

Ίδρωσε ο “Δικέφαλος” στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Νίμπουργκ, αλλά τελικά πέτυχε τη δέκατη σερί νίκη σε Ευρώπη και Ελλάδα...

Τη δέκατη διαδοχική νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, έστω κι αν... ίδρωσε απέναντι στην ουραγό του Γ' ομίλου του Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε με 80-76 της Νίμπουργκ, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης, κρατώντας την πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 8-1 και υποχρεώνοντας τους Τσέχους σε έβδομη απώλεια.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (20-19), η ΑΕΚ «βραχυκύκλωσε» στην αντίπαλη άμυνα, έχασε την επαφή με το καλάθι, όπως και τη μάχη των ριμπάουντ και μετά από επιμέρους σκορ 9-13 των Τσέχων στη δεύτερη περίοδο, βρέθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου στο -3 (29-32).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά ακόμη και στο +6 (29-35) στο 21΄, αλλά με τον Σαντ Ρος να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 10-2 για το 39-37 στο 24΄. Ωστόσο, η Νίμπουργκ δεν ήταν διατεθημένη να παραδοθεί, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 (53-51).

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για νέα ανατροπή, προσπέρασαν με 55-56, αλλά ο Σάκοτα με προσωπικό σερί (8π.) κράτησε την Ένωση σε απόσταση (63-56). Και πάλι όμως η Νίμπουργκ είχε τις λύσεις και λίγο πριν το φινάλε πέρασε και πάλι μπροστά στκο σκορ με 71-72 (36΄). Λαρεντζάκης και Ματσιούλις, όμως, επανέφεραν την τάξη (75-72), ενώ στο 1.5 λεπτό πριν από τη λήξη ο Χάντερ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, διαμόρφωσε το 77-74, για να γράψει στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών το 78-74 (στα 56΄΄). Ο Πέτερκα μείωσε σε 78-76, αλλά η ΑΕΚ είχε πλέον την ψυχολογία και με 2/2 βολές του Χάντερ διαμορφώθηκε το τελικό 80-76.

Η ΑΕΚ βρήκε στα πρόσωπα των Σάκοτα (18π.), Χάντερ (18π.), Ματσιούλις (15π., 10ρ.) και Σαν Ρος (12π.) τους παίκτες που έψαχνε για να ηγηθούν στην επίθεση και με εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας στις βολές (30/33) έφτασε σε μία πολύτιμη νίκη. Από τους Τσέχους ξεχώρισε ο Κόσεϊ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76

ΑΕΚ: Γκρίφιν 6, Λαρεντζάκης 7(1), Ματσιούλις 15(2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σάκοτα 18(3), Σαντ Ρος 12(1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18 (10/12 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραϊτης, Ράταν Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης.

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ: Μπόχατσικ 10(1), Χρούμπαν 10(2), Λόρενς 6, Πέτερκα 10(2), Ράιτ 9(1), Μπέντα 12(2), Κόσεϊ 13(3), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάιερς 2, Πμπούρλα 2