“Πάρτι” της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με... καλεσμένο τον Προμηθέα

Βήμα τετράδας για την Ένωση, που συνέτριψε τους Πατρινούς και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο την κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου!

Επίδειξη δύναμης έκανε η ΑΕΚ στο το ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, που είχε... φόντο την τετράδα. Η Ένωση επικράτησε άνετα με 83-62 του Προμηθέα Πατρών, αυξάνοντας σε 12-5 το ρεκόρ της και δίνοντας τέλος στη μέχρι σήμερα μεταξύ τους ισοβαθμία (σ.σ. οι Αχαιοί υποχώρησαν σε 11-6). Παράλληλα, οι «κιτρινόμαυροι» (αναρριχήθηκαν στην 3η θέση) κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου στην Πάτρα (79-69), έχοντας πλέον το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία.

Τα 25 λάθη του Προμηθέα Πατρών... μαρτυρούν την ασφυκτική άμυνα της ΑΕΚ, με την οποία η Ένωση «έπνιξε» τους Αχαιούς και έκοψε με σχετική άνεση πρώτη το νήμα του τερματισμού. Παράλληλα, με μόλις 5/26 τρίποντα η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν είχε δικαίωμα για όνειρα «διπλού»... Με 18 πόντους, ο Γιόνας Ματσιούλις ηγήθηκε της «κιτρινόμαυρης» επίθεσης, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 11.

Η παραγωγικότητα και η άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έκανε εύκολη τη ζωή των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι μετά την αναγνωριστική πρώτη περίοδο (21-18), έκλεισαν όλους τους διαδρόμους, τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 21-10 και παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (42-28).

Ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου και με ένα σερί 0-5 μείωσε σε 42-33. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν λύσεις από Θίοντορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +8 (61-53). Στον... επίλογο του αγώνα και με τους γηπεδούχους να μην έχουν διάθεση για... θρίλερ, η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 22-9, μετατρέποντας σε... περίπατο το ματς, μέχρι το τελικό 83-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-28, 61-53, 83-62

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ματσιούλις 18 (3), Τσαλμπούρης, Χάντερ 11, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 7 (1), Σάκοτα 2, Λαρεντζάκης 9 (1), Γιαννόπουλος, Τζέιμς 15 (1), Γκρίφιν 13 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Τσαϊρέλης 11, Λίποβι 3 (1), Χολ 4, Έλις 10, Μπράουν 9 (1), Σαλούστρος 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Γκίκας 5 (1), Μέιερ 1, Γερομιχαλός 2, Παρκς 5.

“Ανάσα” για τον Πανιώνιο

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από επτά διαδοχικές ήττες, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική «ανάσα», στην προσπάθεια που καταβάλει για αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν με 101-91 του Λαυρίου, «εγκαινιάζοντας» με τον καλύτερο τρόπο τη νέα τους έδρα, το κλειστό του Παλαιού Φαλήρου. Ο Ιστορικός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-13, «πιάνοντας» στην κατάταξη το Λαύριο, το οποίο όμως έχει το πάνω χέρι από την ευρεία νίκη του στον πρώτο γύρο (90-60).

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 56-40, 79-68, 101-91