“Λύγισε” στην Ισπανία ο Προμηθέας

Οι Αχαιοί ολοκλήρωσαν στην Τενερίφη το παρθενικό τους ευρωπαϊκό ταξίδι.

Στη «Santiago Martin Arena» ολοκληρώθηκε το ιστορικό ευρωπαϊκό «ταξίδι» του Προμηθέα, με τους Αχαιούς να μην υπερασπίζονται το +12 του πρώτου αγώνα στην Πάτρα. Η ομάδα του Γιατρά δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει απέναντι στην καλά δομημένη άμυνα της Τενερίφης στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να χάσει γρήγορα την επαφή με τους γηπεδούχους και να πέσει με το τελικό 79-57, στη ρεβάνς της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Με μόλις 14/50 σουτ εντός πεδιάς, χαμένη τη μάχη των ριμπάουντ (25 έναντι 38), 14 λάθη και ένα καταδικαστικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν περιορίστηκε στους 9 πόντους, δεν επέτρεψαν στον Προμηθέα την υπέρβαση και μοιραία ολοκλήρωσε άδοξα το παρθενικό ευρωπαϊκό ταξίδι του.

Ο Ριον Μπράουν ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση (20π.), ενώ μαζί με τον Τόνι Μέιερ (10π.) ήταν οι μοναδικοί από τους Αχαιούς που τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 44-23, 64-41, 79-57

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκλίσιτς, Ντοζάι, Λίζκα.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Τσους Βιδορέτα): Αμπρομάιτις 13 (1), Μπάσας 5 (1), Μπρουσίνο 12 (2), Σάιθ 13, Γουάιτ 9 (1), Ζιλέ 3 (1), Άιβερσον 6, Νιανγκ 2, Ριτσότι 5 (1), Σαν Μιγκέλ 3 (1), Στάιγκερ 6 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Μπράουν 20 (2), Γερομιχαλός, Χολ 4, Κατσίβελης 4, Σαλούστρος 3, Έλις, Γκίκας 2, Κασελάκης 4 (1), Μέιερ 10 (1), Παρκς 5, Τσαϊρέλης 5