“Αφεντικό” στο Αλεξάνδρειο ο ΠΑΟΚ

Επικράτησε του Άρη ο ΠΑΟΚ. Νίκη παραμονής για την Κύμη. Ελπίζει, παρά την ήττα η ΑΕΚ.Κοντά στα πλέι οφ ο Χολαργός.

Επικράτησε ο «Δικέφαλος» του Βορρά στο ντέρμπι με τον Άρη

Είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του μέτριου ποιοτικά παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ και δίκαια κέρδισε στο φινάλε τον Αρη.

Ο «Δικέφαλος» επικράτησε απόψε στο Αλεξάνδρειο, για την 20ή αγωνιστική της Basket League, με 62-58, αποτέλεσμα που του έδωσε την 13η νίκη στο πρωτάθλημα. Τέταρτο, στη σειρά, από την άλλη ήταν για τους «κίτρινους» το «στραβοπάτημα» στην Α1 (σ.σ. προηγήθηκαν οι ήττες από Ολυμπιακό, Κολοσσό Ρόδου, Περιστέρι).

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62

Ανατροπή παραμονής για την Κύμη

Το αποφασιστικότερο ίσως βήμα για την παραμονή της στην Α1 μπάσκετ έκανε η Κύμη, επικρατώντας στη Χαλκίδα 86-82 του Προμηθέα Πατρών, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Εύβοιας έδειχνε να οδεύει προς την τέταρτη διαδοχική της ήττα, ευρισκόμενη στο -9 (66-75), 5΄30΄΄ πριν τη λήξη, όμως ένα μπαράζ τριπόντων του Ματ Ουίλιαμς ανέτρεψε την κατάσταση και οι Αχαιοί, παρά την εκπληκτική εμφάνιση του Οκτάβιους Έλις (35 πόντοι και 13 ριμπάουντ με 16/18 σουτ!), έφυγαν ηττημένοι από το κλειστό «Τάσος Καμπούρης», χάνοντας την ευκαιρία να μείνουν μόνοι στην τέταρτη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-44, 59-66, 86-82

Το καλό ξεκίνημα του Ουάσινγκτον επέτρεψε στην Κύμη να προηγηθεί 15-6 μόλις στο 4ο λεπτό, όμως ο... διαστημικός Έλις έφερε «τούμπα» την κατάσταση και οι Πατρινοί έκαναν μέσα σε πέντε λεπτά ένα επιμέρους σκορ 17-1, για να προηγηθούν 23-16 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 23-23, ακολούθησε σερί 8-0 του Προμηθέα (23-31) και απάντηση της Κύμης με 11-0 (34-31), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο σχεδόν σε ισορροπία (43-44), αλλά και μία σημαντική απώλεια για την ομάδα της Εύβοιας, καθώς ο Λιούις αποχώρησε τραυματίας. Προς το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Προμηθέας με νέο σερί 9-0 προηγήθηκε 66-58 και με τρίποντο του Λίποβι η διαφορά ανέβηκε στους δέκα πόντους (69-59) στο 32΄. Παρότι ο Μάκης Γιατράς είχε κι αυτός τη δική του απώλεια (τραυματίστηκε ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Χολ), είδε τους παίκτες του να διατηρούν ένα προβάδισμα που έμοιαζε ασφαλές.

Το 66-75 του 35ου λεπτού δεν προοιωνιζόταν τη συνέχεια, που είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Ουίλιαμς. Ο Αμερικανός πέτυχε τρία τρίποντα μέσα σε ένα διάστημα δύο λεπτών και η Κύμη με σερί 11-0 (σκόραρε και ο Σαγκς) ανέτρεψε την κατάσταση και προσπέρασε 77-75, δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη. Ο Λίποβι με ένα τρίποντο και μία ασίστ για εύκολο κάρφωμα του Έλις προσπάθησε να... σώσει την παρτίδα για τους φιλοξενούμενους, αλλά το γκολ-φάουλ του Χόρτον, 37΄΄ πριν το τέλος (82-80), το άστοχο τρίποντο του Γκίκα αμέσως μετά και οι 4/4 βολές του Σαγκς χάρισαν στην ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού μία πολύτιμη νίκη, που λογικά ισοδυναμεί με παραμονή στην Α1.

Διαιτητές: Σχινάς-Σταματόπουλος-Παφίλης

ΚΥΜΗ (Ισίδωρος Κουτσός): Χόρτον 19 (15ρ., 4κοψ.), Σαγκς 18 (2), Ουάσινγκτον 14 (2), Λιούις 6 (5ασ.), Καρινιάουσκας 12 (1), Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μητσιμπόνας, Ουίλιαμς 15 (5/10τρ.)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Σαλούστρος 2, Κατσίβελης 2, Μέιερ 4, Λίποβι 21 (5/10τρ., 7ρ., 8ασ.), Έλις 35 (13ρ., 4κοψ.), Κασελάκης 4, Γκίκας, Τσαϊρέλης, Γερομίχαλος, Χολ 8, Παρκς 4, Μπράουν 2

Πιο κοντά στα πλέι οφ ο Χολαργός, «βυθίζεται» το Ρέθυμνο

Την επιστροφή του στις νίκες πανηγύρισε στο κλειστό «Αντώνης Τρίτσης» ο Χολαργός, που επικράτησε 66-61 του Ρεθύμνου για την 20η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες οι νεοφώτιστοι, με κορυφαίους τους Γιάνκοβιτς (17π.) και Χόκινς (13π., 10ρ.), επανήλθαν στα θετικά αποτελέσματα και έκαναν ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα πλέι-οφ. Οι Κρήτες, από την άλλη, γνώρισαν την πέμπτη σερί ήττα τους και οι πιθανότητες παραμονής στην κατηγορία λιγοστεύουν επικίνδυνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανήκε αποκλειστικά στο Χολαργό, που προηγήθηκε 22-9 και φάνηκε ότι θα «καθάριζε» εύκολα το παιχνίδι, όμως στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι έμειναν «άσφαιροι» και το Ρέθυμνο με σερί 11-0 πλησίασε σε 22-20. Ο Γιάνκοβιτς ανέλαβε δράση και ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (34-22 στο 19΄), αλλά η κρητική ομάδα δεν παρέδωσε τα όπλα και σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο ακολουθούσε από σχετικά κοντινή απόσταση. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και στο 32΄ ξέφυγε εκ νέου με 50-39, για να αντιδράσει και πάλι το Ρέθυμνο και να μειώσει σε 55-51, με τρίποντο του Ντάνιελς, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Φιτζπάτρικ, όμως, «απάντησε» άμεσα με τον ίδιο τρόπο και ο Χολαργός άντεξε ως το τέλος, με τις βολές του Χόκινς τέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να διαμορφώνουν το τελικό 66-61.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μπήτης-Μπίκας

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10 (1τρ., 9ρ.), Γιάνκοβιτς 17 (5ρ., 5ασ.), Τάλτον 7 (1τρ., 6ασ.), Αγκμπελέσε 9 (7ρ., 4κοψ.), Χόκινς 13 (10ρ.), Κώττας 10, Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης, Καλαϊτζάκης, Οκερεαφόρ, Ραλλάτος, Λαβ

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 4, Μπαρτ 15 (1), Κλάντον 2, Χίκεϊ 5 (6ασ.), Ντάνιελς 11 (1τρ., 8ρ.), Οκονομόπουλος, Τζόνσον 10 (2), Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Τζόουνς 11 (9ρ.)