Πλέι οφ Α1: Επικράτησε ο ΠΑΟ του Περιστερίου

Ο Παναθηναϊκός, στον δεύτερο ημιτελικό της Α1 που έγινε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου›, επικράτησε 71-69 του Περιστερίου.

H μεγαλύτερη έκπληξη στη σύγχρονη ιστορία του ελληνικού μπάσκετ, μπορεί να περιμένει. Ο Παναθηναϊκός, στον δεύτερο ημιτελικό της Α1 που έγινε στο κλειστό "Ανδρέας Παπανδρέου›, επικράτησε 71-69 του Περιστερίου και πλέον απέκτησε το δικαίωμα να διεκδικήσει την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος, στο τρίτο ματς που θα γίνει το Σάββατο στο Σπόρτιγκ κεκλεισμένων των θυρών. Μοιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους, που έχασαν μοναδική ευκαιρία να εξασφαλίσουν θέση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου, ο Αντρέ Χάτσον, που 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και ενώ το σκορ ήταν 70-69 υπέρ των "πρασίνων›.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 30-37, 55-49, 69-71

Το ρεκόρ... αστοχίας που συνόδευσε τους παίκτες του Περιστερίου κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, στάθηκε αιτία ώστε ο Παναθηναϊκός να πάρει κεφάλι στο σκορ τόσο στο πρώτο δεκάλεπτο (20-16), όσο και στο δεύτερο (37-30). Με 7/21 δίποντα και 3/10 τρίποντα, το Περιστέρι ουσιαστικά έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό (7/15 και 6/12 αντίστοιχα) να σταθεί επάξια στις ανάγκες της αναμέτρησης, η οποία ούτως ή άλλως είχε χαρακτήρα ζωής ή θανάτου για τους ίδιους.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο αυτό ημίχρονο από πλευράς φιλοξενουμένων είχαν οι Φώτσης, Μπιούφορντ στο δεύτερο 10λεπτο και Λάκοβιτς, Κουτλουάι στο πρώτο. Το τελευταίο αυτό δίδυμο είχε 15 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ οι Φώτσης και Μπιούφορντ έδειξαν τις... εκτελεστικές τους δυνατότητες στο δεύτερο με συνολικά 13 πόντους.

Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστές τους Γλυνιαδάκη και Χάτσον, όχι μόνο κατάφεραν να "γυρίσουν› το ματς (30 55-49) αλλά διεκδίκησαν και τη νίκη. Ομως, ο Χάτσον, 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, και ενώ είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα ενός πόντου στην ομάδα του, δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε δύο ελεύθερες βολές και έτσι, ο Λάκοβιτς με μια ελεύθερη βολή λίγο αργότερα, έδωσε την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει τη σειρά των αγώνων σε 1-1, χάρη στο τελικό 71-69.

Διαιτητές: Καρούσης, Μαστραφτσής

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Κούρτοβιτς 6 (2), Παπαμακάριος 14 (1), Πελεκάνος 11 (1), Στιούαρτ 11 (1), Γιοβανόφσκι, Γλυνιαδάκης 11, Χάτσον 16, Δορκοφίκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 2, Λάκοβιτς 13 (2), Φώτσης 19 (3), Κουτλουάι 12 (1), Μίντλετον 8, Τσαρτσαρής, ΜακΝτόναλντ 10, Μπιούφορντ 7.