Λευκή ισοπαλία για τον Απόλλωνα Λεμεσού, ήττα στο 90΄ για τον ΑΠΟΕΛ

Όρθιος απέναντι στη Λάτσιο στάθηκε ο Απόλλων Λεμεσού, αποσπώντας πολύτιμη ισοπαλία στην Κύπρο. Άτυχος στάθηκε ο ΑΠΟΕΛ, που γνώρισε την ήττα από τη Μπορντό στη Γαλλία.

Ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης έμεινε ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος απέσπασε λευκή ισοπαλία κόντρα στη Λάτσιο. Η Λάτσιο επέβαλε το ρυθμό της και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά ο Μπρούνο Βαλέ κράτησε ανέπαφη την εστία του Απόλλωνα.

Η κυπριακή ομάδα ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση του 10ου Ομίλου με τους «λατσιάλι», έχοντας 4 βαθμούς, τρεις πίσω από την πρωτοπόρο Τραμπζονσπόρ. Οι Τούρκοι επικράτησαν στο άλλο ματς του ομίλου με 2-0 της Λέγκια Βαρσοβίας.

Άτυχος στάθηκε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος ηττήθηκε από τη Μπορντό στο φινάλε της αναμέτρησης. Στο 24ο λεπτό ο αμυντικός Σανέ άνοιξε το σκορ για τους Γιρονδίνους, αλλά ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα. Σκόρερ στο 45΄ ο Γκονσάλβες, μετά από ασίστ του Στάθη Αλωνεύτη. Στο 63΄ ο Αλωνεύτης είχε δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Δώνη. Στο 90ο λεπτό ο Ενρίκε «λύτρωσε» τη Μπορντό, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης δε δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έφθασε στη νίκη με 2-0. Έτσι οι Γερμανοί παρέμειναν στην κορυφή του γκρουπ με 9 βαθμούς, η Μακάμπι ακολουθεί με 4, η Μπορντό έχει 3 και ο ΑΠΟΕΛ είναι ουραγός με έναν πόντο.

Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισαν οι επιβλητικές νίκες της Βαλένθια και της Φιορεντίνα, ενώ ο Τζιμπρίλ Σισέ χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στην Κουμπάν απέναντι στη Σουόνσι.