Ο Ιμπραΐμοβιτς έστειλε την Παρί στον τελικό του Λιγκ Καπ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 2-1 εκτός έδρας την Ναντ και προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ της Γαλλίας.

Ο Σουηδός επιθετικός με δύο τέρματα οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (2-1) επί της Ναντ, στον ημιτελικό της διοργάνωσης και της χάρισε το «εισιτήριο» για τον τελικό.

Ο Ιμπραΐμοβιτς με ένα εξαιρετικό σουτ έκανε το 1-0 μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, όμως, παρά τις ευκαιρίες των Παριζιάνων στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Βεϊνό στο 81’ , δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, που έδειχνε να οδεύει για την παράταση.

Εντούτοις, ο Σουηδός με κεφαλιά στο 90΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση. Στον τελικό η Παρί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού μεταξύ της Λιόν και της Τρουά.