«Όρθια» η Γιουνάιτεντ και «διπλό» της Λίβερπουλ επί της Φούλαμ

Με το βαθμό της ισοπαλίας «απέδρασε» από το «Emirates» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Άρσεναλ.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ υποχρέωσε σε ισοπαλία (0-0) τους «κανονιέρηδες», στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, «κόβοντας» δύο πολύτιμους βαθμούς από την Άρσεναλ, που είχε την ευκαιρία με νίκη να προσπεράσει στην κορυφή την Τσέλσι.

Η εικόνα του αγώνα ήταν μοιρασμένη και κατά διαστήματα σημειώθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για ένα γκολ, με την Γιουνάιτεντ να έχει και δοκάρι με τον Ρόμπιν φαν Πέρσι στο 79΄, ωστόσο, το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος. Το αποτέλεσμα αυτό, που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αρνητικό για την Γιουνάιτεντ, κράτησε τους «κόκκινους διάβολους» στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σπουδαία νίκη με 3-2 πήρε την ίδια ώρα η Λίβερπουλ απέναντι στη Φούλαμ του Κώστα Μήτρογλου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με αυτογκολ του Τουρέ στο 8ο λεπτό και το τέρμα του Ρίτσαρντσον στο 63΄, όμως, οι «κόκκινοι» απάντησαν με τα γκολ των Στάριτζ (41΄) και Κουτίνιο (72΄), πριν ο Τζέραρντ κάνει την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις (90+1), με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο Μήτρογλου αγωνίστηκε νωρίτερα με την ομάδα νέων της Φουλάμ και έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο ντεμπούτο του.