Επιτέλους κούπα για την Άρσεναλ

Οι «Κανονιέρηδες» νίκησαν 3-2 τη Χαλ στην παράταση, στέφθηκαν Κυπελλούχοι Αγγλίας και επέστρεψαν στους τίτλους μετά το 2005.

Η Άρσεναλ ξεπέρασε το σοκ των δυο γκολ της Χαλ, στα πρώτα οχτώ λεπτά της αναμέτρησης, και με επική ανατροπή επικράτησε στην παράταση 3-2 και σήκωσε την κούπα.

Οι «Τίγρεις» αιφνιδίασαν τους «Κανονιέρηδες» σκοράροντας στο 4΄ με τον Τσέστερ και στο 8΄με τον Ντέηβις . Η Άρσεναλ απάντησε στο 17΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Καθόρλα και στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα, πιέζοντας ασφυκτικά τη Χαλ.

Η ισοφάρισε, όμως, ήρθε στο 71΄ με τον Κοσιελνί ενώ χρειάστηκε να περάσουν και 19 λεπτά στην παράταση ( κι ένα δοκάρι του Ζιρού στο 94΄) πριν ο Ράμσι γράψει το 3-2 χαρίζοντας στην ομάδα του Βενγκέρ το 11ο Κύπελλο της ιστορίας της και τον πρώτο τίτλο από το 2005.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Σανιά, Μέρτεσακερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Ράμσεϊ, Καθόρλα (106' Ροσίτσκι), Εζίλ (106' Γουίλσιρ), Ποντόλσκι (61' Σανογκό), Ζιρού.

Χαλ (3-5-1-1): Μακγκρέγκορ, Τσέστερ, Μπρους, Ντέιβις, Ελμοχαμαντί, Λίβερμορ, Χάντλστοουν, Μέιλερ, Ροζίνιορ (102' Μπόιντ), Κουίν (74' Αλούκο), Φράιατ.