Με 4άρα φιλοδώρησε η ΑΕΚ τον Φωκικό

Η Ένωση μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς για την πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ απέναντι στον Φωκικό, τον οποίο συνέτριψε με 4-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Κολοβέτσιος άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό, όταν ο Κορδέρο μπήκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα στα καρέ, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτα ο Έλληνας αμυντικός. Οι παίκτες της Ένωσης πήγαν στα αποδυτήρια στο ημίχρονο με προβάδισμα ενός τέρματος, αλλά στην επανάληψη μπήκαν πιο ορεξάτοι.

Στο 57’ ο Πλατέλλας με περίτεχνο πλασέ νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και πέτυχε το 2-0. Ο Πορτογάλος Μπαρμπόσα σκόραρε με κεφαλιά στο 68’ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε τρία λεπτά αργότερα ο Ανάκογλου με υπέροχη ενέργεια.

AEΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Κορδέρο, Ανάκογλου (Ρόβας 81’), Πλατέλλας (Ντούνης 77’), Μπαρμπόσα, Ντακόλ (Ζόριτς 62’), Αραβίδης.

Φωκικός: Μουστάκης, Καντούτσης (Καρυπιάδης 62’), Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Σαϊν, Σκαρίμπας, Γκάτσεσα, Καλλέργης, Γιαννίκογλου, Πολυχρονάκης, Χαριτίδης (Ντάμπος 74’).