Καλλονή… στο σπίτι της – Ισόπαλοι Πανθρακικός και ΠΑΣ

Η Καλλονή νίκησε 2-0 τον Εργοτέλη στη Μυτιλήνη. Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Πανθρακικού και ΠΑΣ Γιάννινα.

Μετά την περιπέτεια της περυσινής σεζόν, κατά την οποία υποχρεώθηκε να δώσει όλους τους αγώνες μακριά από το νησί της, η Καλλονή αγωνίστηκε για πρώτη φορά στη Μυτιλήνη σε επίσημο ματς πρωταθλήματος.

Μπροστά στους οπαδούς της, η Καλλονή πήρε τη νίκη με 2-0 απέναντι στον Εργοτέλη, χάρη σε ένα εντυπωσιακό τέρμα του Καλτσά στο 43ο λεπτό και το γκολ του Γιορέντε λίγο πριν την εκπνοή.

Με 10 παίκτες τελείωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι, εξαιτίας αποβολής του Μέγι στο 75'.

Καλλονή: Χόγκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Καλτσάς, Κεϊτά, Λεοζίνιο, Μανούσος (82' Πιπίνης), Ναβάρο (65' Μίνγκας), Χουάνμα, Γιορέντε (89' Χωριανόπουλος), Αντέϊο.

Εργοτέλης: Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Φίντελεφ, Πίτσος, Κοζορώνης, Καζναφέρης (87' Σαϊνάτι), Χαντί, Άλαν (73' Παμλίδης), Γιουσούφ (46' Λυκογιάννης), Μπρούνο.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Πανθρακικός και ΠΑΣ Γιάννινα στην Κομοτηνή. Ο Ακόστα έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΣ στο 32ο λεπτό, όμως ο Τζανής (που πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο) ισοφάρισε στο 57'.

Πανθρακικός: Φερνάντες, Παπαγεωργίου, Χρήστου (46' Τζάνης), Εμπό, Σερφά, Ποτουρίδης, Μεχία, Μπαϊκαρά, Ντιγκινί (73' Κάσες), Πέρεθ (80' Αράμπα), Ιγκόρ.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Στρούνα, Λίλα, Τσουκαλάς, Κοροβέσης, Ακόστα (87' Κρητικός), Γιάκος, Ίλιτς (90' Μανιάς).