«4άρα» ο Εργοτέλης, νίκες για Κέρκυρα και Πανθρακικό

Καταιγιστικός ο Εργοτέλης, συνέτριψε με 4-1 τη Νίκη Βόλου. Τρίποντα για Κέρκυρα και Πανθρακικό.

«Σεφτέ» έκανε στη φετινή Σούπερ Λίγκα ο Εργοτέλης, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στο Βόλο.

Οι Κρητικοί ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και έφθασαν εύκολα στην επικράτηση. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Μπογκντάνοφ (12’), Νόσκοβιτς (48’), Χαλκιαδάκης (53’) και Γιουσούφ (79’). Για τη Νίκη Βόλου είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ίβενς στο 20ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νίκη Βόλου: Ταμπάκης, Μαρινάκης, Μαχλέλης (54’ Στυλιανός), Ίβενς, Αργύρης, Λάουκς, Κοτσαρίδης, Μουζακίτης (60’ Τζιόρας), Νικλητσιώτης, Γιαννιτσάνης (60’ Ροτζέριο), Σκουρτάι.

Εργοτέλης: Τσέρνι, Βλαχοδήμος (66’ Κούτρης), Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Μπογκντάνοφ (49’ Γκέντσογλου), Κοζορώνης, Τζανακάκης, Γιουσούφ, Λυκογιάννης, Χαλκιαδάκης, Νόσκοβιτς (81’ Κούρες).

Ονειρεμένο είναι το ξεκίνημα της Κέρκυρας στο πρωτάθλημα. Οι Φαίακες επιβλήθηκαν με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στο αυτογκόλ του Μιχαήλ (29’) και στο τέρμα που πέτυχε ο Ζορμπάς στις καθυστερήσεις του ματς.

Κέρκυρα: Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης, Ρόχας (66’ Ζορμπάς), Γκόμες, Σαμπάτ, Μαρκόφσκι, Κοντός, Χαβίτο, Ανδρεόπουλος (75’ Κρητικός), Ντιόγκο.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Ντάσιος (82’ Ακόστα), Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος (66’ Μανιάς), Τζημόπουλος, Ίλιτς (82’ Σαπαλίδης), Τσουκαλάς, Τσάβες, Στρούνα, Κοροβέσης.

Το πρώτο τρίποντο της σεζόν πέτυχε ο Πανθρακικός κόντρα στον Πανιώνιο. Το ματς κρίθηκε στη φάση του 58ου λεπτού, όταν ο Χατζηισαΐας υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ιγκόρ, σημειώνοντας το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Πέρεθ (46’ Ντιγκουινί), Μεχία, Τζάνης (67’Λαδάκης), Κάσες, Σερφά, Έμποου, Μπαϊκαρά, Ποτουρίδης, Ίγκορ.

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Μητρόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Μπουμάλ, Γιάννου, Σιώπης (78’ Μασούρας), Χατζηισαΐας, Κολοβός, Αργυρόπουλος, Ιμπαγάσα (60’ Γκέζος).