Νικηφόρο το ντεμπούτο Σάντος, χάος και διακοπή στο Σερβία-Αλβανία

Με ένα γκολ του Ρονάλντο, η Πορτογαλία πήρε τη νίκη με 1-0  στη Δανία, στο ντεμπούτο του Σάντος, ενώ σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν στον αγώνα Σερβία-Αλβανία , με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς.

Νικηφόρο ήταν το επίσημο ντεμπούτο του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Εθνικής Πορτογαλίας στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2016. Οι Ίβηρες αν και τα χρειάστηκαν απέναντι στη Δανία στο «Πάρκεν», κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα.

Σοβαρά επεισόδια, που οδήγησαν σε διακοπή του αγώνα, σημειώθηκαν την ίδια ώρα στο παιχνίδι Σερβία-Αλβανία εξαιτίας των πολιτικών διαφορών των δύο χωρών.

Συγκεκριμένα, οι οπαδοί της Αλβανίας ύψωσαν πάνω από τον αγωνιστικό χώρο μία αλβανική σημαία στο σχήμα του Κοσσόβου με ένα τηλεκατευθυνόμενο αεροπλανάκι, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει χάος στο γήπεδο μεταξύ των ποδοσφαιριστών και των οπαδών.

Ο Μίτροβιτς έπιασε τη σημαία και την κατέβασε, μία ενέργεια που εξόργισε τους ποδοσφαιριστές της Αλβανίας και οδήγησε σε γενική σύρραξη μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αναγκάζοντας τον διαιτητή να διακόψει οριστικά το παιχνίδι στο 41ο λεπτό.

Δείτε βίντεο με τα επεισόδια:

Όσον αφορά στα υπόλοιπα παιχνίδια των προκριματικών, ξεχώρισε η εντός εδρας ισοπαλία (1-1) της Γερμανίας με την Ιρλανδία.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής για τα προκριματικά του Euro 2016: