Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ένωση κατάφερε να φθάσει στη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης.

Ο Απόλλων Σμύρνης έβαλε «δύσκολα» στους παίκτες του Τραϊανού Δέλλα, που ίδρωσαν για να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Ο Βάντερσον ήταν ο καθοριστικός παίκτης της αναμέτρησης. Στην εκπνοή του ημιχρόνου κέρδισε το πέναλτι, με το οποίο ευτύχησε να προηγηθεί ο Απόλλων Σμύρνης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκονζάλες, ο οποίος δε δυσκολεύθηκε να βρει στόχο από τα 11 βήματα.

Στο 53ο λεπτό, ο Βάντερσον έκανε σκληρό τάκλιν στον Πεταυράκη και ο διαιτητής τον απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα, η ΑΕΚ αύξησε την πίεσή της στα καρέ του Απόλλωνα και στο 63’ ο Ντακόλ ισοφάρισε με κεφαλιά.

Στο 85’ ο Ζόριτς ανατράπηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή και η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Μάνταλος ευστόχησε από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΑΕΚ: Ανέστης, Πεταυράκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος (76’ Γεωργέας), Μπακάκης, Κορδέρο, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντούνης (68’ Ζόριτς), Ντακόλ.

Απόλλων Σμύρνης: Κουτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Γκονζάλες (54’ Κυριάκος), Λαγός, Ανγκούλο, Κόστα, Σέτι (12’ Χατζής).