Φιλική νίκη της ΑΕΚ με 3-2 επί του Παναθηναϊκού

Η Ένωση επικράτησε 3-2 του Παναθηναϊκού σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε 2-0, με τέρματα του Αραβίδη στο 28’ και του Πλατέλλα στο 35’, ενώ ενδιάμεσα ο Ρισβάνης είχε δοκάρι για τον Παναθηναϊκό.

Στο β’ ημίχρονο ο Γιάννης Αναστασίου άλλαξε όλη την ενδεκάδα του «τριφυλλιού» και χρησιμοποίησε και τον Σωτήρη Νίνη, που ξαναφόρεσε την πράσινη φανέλα μετά από δυόμιση χρόνια.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκολ των Δώνη (47’) και Μπερίσα (55’), όμως τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη γοήτρου, χάρη σε τέρμα του Ντακόλ στο 65ο λεπτό.

Το παιχνίδι έγινε χωρίς την παρουσία φιλάθλων, ενώ είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι παρών ήταν ο πρόεδρος της «πράσινης» ΠΑΕ, Γιάννης Αλαφούζος, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα μαζί με τον «ισχυρό άνδρα» της ΑΕΚ, Δημήτρη Μελισσανίδη.