Με δύο γκολ του Μήτρογλου

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον Πανιώνιο και μείωσε προσωρινά στον πόντο τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Στο αποχαιρετιστήριο ματς του Αμπντιάλ με την «ερυθρόλευκη» φανέλα ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη, με αντίπαλο έναν αξιόμαχο Πανιώνιο που τον δυσκόλεψε αρκετά στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Με φόρα από το προηγούμενο παιχνίδι, ο Κώστας Μήτρογλου βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα και με δύο γκολ χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του.

Το σκορ άνοιξε στο 36ο λεπτό όταν ο Σιόβας έκανε γύρισμα και ο Μήτρογλου με κεφαλιά νίκησε τον γκολκίπερ του Πανιωνίου, πετυχαίνοντας το 1-0. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε στις καθυστερήσεις του ματς, διαμορφώνοντας με κοντινό πλασέ το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία (28’ Σιόβας), Αμπιντάλ, Μαζουακού, Μανιάτης, Εντινγκά, Κασάμι (87’ Φορτούνης), Αφελάι (62’ Ντοσεβί), Ντομίνγκες, Μήτρογλου.

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Οικονόμου, Μπουμάλ, Μασούρας (84’ Σμυρλής), Αργυρόπουλος (62’ Ιμπαγάσα), Σιώπης (75’ Μπούζας), Πάνος, Μητρόπουλος, Γιάννου.