Πήρε το ντέρμπι ο Εργοτέλης

Σπουδαία βαθμολογική ανάσα πήρε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε με ανατροπή με 2-1 του Πλατανιά στο Γήπεδο Περιβολίων.

Πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία πήρε ο Εργοτέλης χάρη στην εκτός έδρας νίκη του με 2-1 επί του Πλάτανιά, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις 22 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα με τον Γουνδουλάκη και παρότι προηγούνταν μέχρι το 76ο λεπτό, ο Εργοτέλης κατάφερε μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά να φτάσει στην ανατροπή.

Ο Καλέ στο 77΄ ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Γιουσούφ στο 86ο λεπτό έκανε το 1-2, χαρίζοντας στην ομάδα του μία «χρυσή» νίκη.

Πλατανιάς: Ολιμπά, Αποστολόπουλος, Ιτούα, Μπανανά, Δημήτρης, Τετέ, Αγκιλέρα (80' Μαχαμάντ), Γουνδουλάκης (67' Μπεριάν), Τσουράκης, Μιλούνοβιτς (81' Μενδρινός), Τόρες.

Εργοτέλης: Σαράνοβ, Λουβιόν, Φίντελεβ, Κοζορώνης, Καζναφέρης (74' Τζίλας), Τζανακάκης, Γκέντσογλου, Λυκογιάννης, Χαντί (60' Καλέ), Γιουσούφ, Παμλίδης (46' Ουλά).