«Ξαφνικός θάνατος» στο 88΄για τον Παναθηναϊκό

Εκτός Κυπέλλου οι «Πράσινοι» μετά την ήττα 1-0 από την Ξάνθη μέσα στην Λεωφόρο.

Ο τραγικός Παναθηναϊκός κρατούσε την πρόκριση επί 88'! Σε εκείνο το λεπτό ο Βασιλακάκης σκόραρε και με το 0-1 η Ξάνθη πήρε την πρόκριση στους «8» και πέταξε εκτός τον περσινό κάτοχο του Κυπέλλου.

Νευρικοί, νωθροί και με χτυπητές αδυναμίες στην ενδεκάδα οι Πράσινοι έκαναν μόλις μια τελική σε 90 λεπτά ενώ δεν κέρδισαν ούτε ένα κόρνερ, στη ρεβάνς του 1-1 στα Πηγάδια.

Πιο επιθετικοί και ορεξάτοι οι Ξανθιώτες, που από το 60΄ είχαν και αριθμητική υπεροχή μετά την ανόητη αποβολή του Μέντες, δημιούργησαν περισσότερες φάσεις και, στο τέλος του ματς, μετά από τραγική αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού, πήραν αυτό που τους άξιζε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ.Αναστασίου): Κοτσόλης, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Σίλντενφελντ, Νάνο, Ζέκα, Δώνης (89΄ Τριανταφυλλόπουλος), Μέντες, Πέτριτς (61΄ Λαγός), Καρέλης (46΄ Ατζαγκούν), Μπεργκ.

ΞΑΝΘΗ (Ρ.Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης (74΄ Βάλτερ), Γουάλας, Σολτάνι (90΄ Κομεσίδης), Λουσέρο, Ομπόντο, Παπαστεριανός (66΄ Βασιλακάκης), Κλέιτον, Γούτας, Καπετάνος, Λισγάρας.