Η Ξάνθη πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο της πρόκρισης

Οι Ακρίτες νίκησαν τον ΟΦΗ 3-0 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Skoda Ξάνθη έδειξε από την αρχή του ματς ποιος είναι το «αφεντικό» στον αγωνιστικό χώρο και πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίωρο της συνάντησης είχε αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση στους 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 18ο λεπτό, ο Σολτάνι με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, άνοιξε το σκορ για την Ξάνθη. Επτά λεπτά αργότερα, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Μαραθιανού μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κλέιτον, ο οποίος νίκησε τον γκολκίπερ Αγριμάκη, διπλασιάζοντας τα τέρματα των γηπεδούχων.

Το τελικό 3-0, που έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Ακριτών, διαμόρφωσε με έξοχη ενέργεια ο Σολτάνι, «σκάβοντας» τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Skoda Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος, Γουάλας, Γούτας, Καρυπίδης, Ομπόντο (63’ Φλίσκας), Βασιλακάκης (71’ Παπαστεργιανός), Σολτάνι, Λουσέρο, Κλέιτον (86’ Βάλτερ), Καπετάνος.

ΟΦΗ: Αγριμάκης, Δαμιανάκης, Κουτσιανικούλης, Ροβίθης, Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Περογαμβράκης, Μπολάκης, Μαραθιανός, Φαζός, Μακρής.