Έσωσαν τον βαθμό Ολλανδία και Ιταλία

Η Ολλανδία απέσπασε στο φινάλε την ισοπαλία απέναντι στην Τουρκία, όπως και η Ιταλία στη Βουλγαρία. Συντριβή για την Κύπρο από το Βέλγιο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουέσλεϊ Σνάιντερ, η Ολλανδία ήρθε ισόπαλη εντός έδρας 1-1 με την Τουρκία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της προκριματικής φάσης του Euro 2016, σώζοντας στο τέλος τον έναν πολύτιμο βαθμό.

Οι Τούρκοι, που είχαν προηγηθεί με τον Γιλμάζ στο 37ο λεπτό, βρίσκονταν «αγκαλιά» με την εκτός έδρας νίκη, όμως ισοφαρίστηκαν από τον 30χρονο μεσοεπιθετικό στο 92ο λεπτό του αγώνα.

Την.. παρτίδα έσωσε στα τελευταία λεπτά και η Ιταλία απέναντι στη Βουλγαρία, παίρνοντας την εκτός έδρας ισοπαλία (2-2). Οι «ατζούρι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα με αυτογκόλ του Μίνεβ, εντούτοις λίγο αργότερα βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τους αντιπάλους τους. Μέσα σε έξι λεπτά, η Βουλγαρία χτύπησε δις με τους Ποπόβ (11΄) και Μικάνσκι (17΄)  και έφερε τα πάνω-κάτω, ωστόσο ο Έντερ κατάφερε να ισοφαρίσει για την Ιταλία στο 84ο λεπτό, χαρίζοντάς της τον ένα βαθμό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Κύπρος των πολλών απουσιών γνώρισε τη συντριβή με 5-0 εκτός έδρας από το Βέλγιο, ενώ ευρεία νίκη πήρε και η Κροατία, που διέλυσε με 5-1 τη Νορβηγία. Εύκολο «τρίποντο» με 3-0 πήρε και η Βοσνία/Ερζεγοβίνη απέναντι στην Ανδόρα χάρη σε χατ-τρικ του Τζέκο(13', 49', 62').