Άλμα παραμονής για τον Πανθρακικό

Οι Θρακιώτες νίκησαν 2-1 τον Παναθηναϊκό κι… «έστεψαν» και μαθηματικά πρωταθλητή τον Ολυμπιακό.

Με γκολ του Τζάνη στο 91΄, ο Πανθρακικός νίκησε 2-1 τον Παναθηναϊκό στην Κομοτηνή, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, αποτέλεσμα που «έστεψε» και μαθηματικά πρωταθλητή τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι, που πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της παραμονής, προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου με τον Ιγκόρ. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με τον Σίλντενφελντ στο 55΄, αλλά  έμειναν με δέκα παίκτες από το 59΄, λόγω «τραβηγμένης» αποβολής του Μπούρμπου, και τελικά γνώρισαν την ήττα, με γκολ και παλι στις καθυστερήσεις, που τους έριξε στην τρίτη θέση της κατάταξης.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Ρομέου, Κάσες (56΄ Παπαγεωργίου), Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ιγκορ, Ντιγκινί, Μελίσσης (78΄ Ροτζέριο), Ηλιάδης (70΄ Τζάνης), Ποτουρίδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Κλωναρίδης (64΄ Πέτριτς), Μπεργκ (65΄ Πράνιτς), Ζέκα, Ατζαγκούν, Καρέλης (82΄ Κουτρουμπής), Ταυλαρίδης, Νάνο, Μπούι, Σίλντενφελντ, Μπούρμπος