Στο κυνήγι της Μπαρτσελόνα παραμένει η Ρεάλ

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Μαδριλένους ήταν ο Τσιτσαρίτο που πέτυχε δύο γκολ.

Αν και δυσκολεύτηκε προς στιγμήν, η Ρεάλ Μαδρίτης έκαμψε με 4-2 την αντίσταση της μαχητικής Θέλτα, στο γήπεδο της τελευταίας, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής (-2 βαθμούς) από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Νολίτο στο 9ο λεπτό, με τον Κροος να απαντά στο 16ο και να ισοφαρίζει σε 1-1. Οκτώ λεπτά αργότερα (24΄) ο Τσιτσαρίτο έδωσε προς στιγμήν το προβάδισμα στη «βασίλισσα», όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, εκμεταλλευόμενοι τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων τους και ισοφάρισαν σε 2-2 στο 28’ με τον Μίνα.

Τη λύση στη Ρεάλ έδωσε στο 43ο λεπτό ο Χάμες Ροντρίγκες, που έκανε το 2-3, ενώ το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στο 69΄ ο Τσιτσαρίτο, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα και κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του.