Προβάδισμα ο Ολυμπιακός στον τελικό με τη Ξάνθη

Ο πρωταθλητής Ελλάδας και η ακριτική ομάδα, διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο ΟΑΚΑ, για τον τίτλο του κυπελλούχου  Ελλάδας.

Για τον τίτλο του κυπελλούχου Ελλάδας αναμετρώνται αυτή την ώρα στο ΟΑΚΑ, Ολυμπιακός και Ξάνθη.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Ρομπέτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Εντιγκά, Μιλιβόγεβιτς, Ντοσεβί, Φουστέρ, Τσόρι, Χάρα.

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος, Καρυπίδης, Γούτας, Γουάλας, Παπαστεργιανός, Ομποντό, Βασιλακάκης, Κλέιτον, Λουσέρο, Σολτάνι.

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με γκολ του Χάρα.

Ο Μανόλης Μπέρτος, που ήταν από τους κορυφαίους της Ξάνθης στο πρώτο ημίχρονο, υπέπεσε σε τραγικό σφάλμα γυρίζοντας τη μπάλα με το στήθος στον τερματοφύλακα του χωρίς να υπολογίσει καλά και ο Χάρα που καιροφυλακτούσε παρενέβη και με πλασέ έκανε το 1-0, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς αλλαγές οι ομάδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Δεύτερο γκόλ για τον Ολυμπιακό στο 63ο λεπτό με τον Τσόρι Ντομίνγκες.

Με εντυπωσιακή ενέργεια και εξαιρετικό πλασέ ο Αργεντίνος κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Γκολ για τον Ολυμπιακο στο 80ο λεπτό.

Ο Φορτούνης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης κάνοντας το 3-0, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού.

Γκόλ για τη Ξάνθη που μειώνει σε 3-1 στο 87ο λεπτό με το χρόνο που απομένει όμως να είναι ελάχιστος.Σκόρερ ο Καπετάνος με διπλή προσπάθεια.