Κόπα Αμέρικα: «Ψυχρολουσία» για την Αργεντινή

Αν και προηγήθηκε με 2-0, η ομάδα του Λιονέλ Μέσι, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Παραγουάη.

«Ψυχρολουσία» επεφύλασσε η πρεμιέρα του Κόπα Αμέρικα -που διεξάγεται στην Χιλή- για την Αργεντινή, καθώς αν και προηγήθηκε νωρίς με 2-0, η ομάδα του Λιονέλ Μέσι, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Παραγουάη, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο.

Οι Αργεντινοί άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Αγουέρο κι έξι λεπτά αργότερα, ο κορυφαίος παίκτης του πλανήτη, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με πέναλτι. Ωστόσο, οι Παραγουανοί δεν «το έβαλαν κάτω» και χάρη στα γκολ των Βαλντές (60`) και Μπάριος (90`) πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Χ.Μαρτίνο): Ρομέρο, Οταμέντι, Γκαράϊ, Ρόχο, Ρονκάλια, Ντι Μαρία, Μασεράνο, Παστόρε (75` Τέβεζ), Μπανέγκα (80`Μπίλια), Αγουέρο (76` Ιγκουαϊν), Μέσι.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ (Ρ.Ντιας): Σίλβα, Αγκιλάρ, Σαμούντιο, Μ.Κάσερες, Ντα Σίλβα, Β.Κάσερες, Ορτιγκόσα, Ορτίθ (46` Γκονζάλες), Βαλντές, Σάντα Κρους (79` Μπάριος), Μπομπαντίγια (66` Μπενίτες).